BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ciprus borzolta az idegeket

2013. március 20. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vezető európai indexek már harmadik napja zárnak veszteségben, ami leginkább a ciprusi fejleményeknek volt köszönhető. Az FTSE−100 0,3, a DAX 0,8, a CAC−40 1,3 százalékos veszteségben zárt, a Stoxx Eurpe 600 indexe pedig 0,3 százalékkal került a hétfői záróértéke alá. Kedden is zárva tartott a ciprusi tőzsde, hogy elkerüljék a pénzügyi rendszer összeomlását a szigetországnak megítélt mentő csomagért cserébe kért betétadóztatás miatt. A ciprusi események az athéni tőzsdére is rossz hatással voltak, de a spanyol részvénypiacokon is meredek esést eredményeztek. A periféria indexei közül a madridi IBEX−35 2,2, a milánói FTSE MIB 1,6, míg az athéni ASE index 3,9 százalékot esett. Utóbbit a National Bank of Greece 14,6 százalékos zuhanása húzta le. Londonban a bányaipari cégek is a vesztesek sorát gazdagították: a Rio Tinto részvényei 5,2 százalékot vesztettek értékükből, az árfolyamra egy a vasérc árára tett megjegyzés fejtett ki negatív hatást, valamint az, hogy a Goldman Sachs eladásra minősítette le a cég papírjait tartásról. Emellett az Anglo American 2,9, a BHP Billiton 3,5 százalékot esett. Az európai tőzsdezárásig még nem született döntés a ciprusi parlamentben arról, hogy elfogadják-e az EU−IMF−ECB által felajánlott mentő csomagot, a bizonytalanság azonban az amerikai tőzsdén is megjelent azután, hogy leszavazták a javaslatot. Bár kezdetben az amerikai lakáspiac fellendülésének reményét keltő ingatlanpiaci adatok felülírták a ciprusi események hatását és emelkedéssel indítottak az indexek, ám ez a lelkesedés már az első órákban elfogyott, átcsúsztak a mutatók a veszteséges zónába. Lapzártánkkor a DJIA indexe 0,3, az S&P−500 0,6, a Nasdaq 0,7 százalékkal állt az előző napi záróértéke alatt.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet