Jelentős, 140 millió eurós mínuszt könyvelt el a Raiffeisen Bank tavaly a negyedik negyedévben, szemben az elemzők 143 millió eurós nyereségvárakozásával − tette közzé a bank profitfigyelmeztetésként a múlt hét végén. Így az elmúlt évet kicsivel 700 millió euró fölötti konszolidált nettó nyereséggel zárta a bank. A hírre több mint 4 százalékos eséssel reagált az árfolyam. A bejelentés alapján az eredmény nemcsak az elemzők várakozásánál lett alacsonyabb, hanem elmarad az egy évvel korábbi 968 millió eurótól is. A bejelentésben a Raiffeisen mindezt azzal indokolja, hogy a negyedik negyedév nagyobb kihívásokat okozott számukra. Így például a nettó kereskedési eredmény az év első kilenc hónapjában még 266 millió euró volt, a negyedik negyedévben viszont ezen a soron nullszaldós lett a cég. Ennek hátterében az áll, hogy az IFRS-szabályok miatt 30 millió euró költséget kellett elszámolniuk a hitelértékelési kiigazítások miatt. Emellett újra az ukrán leánnyal vannak gondok, ott ugyanis a bank leírt 29 millió eurónyi goodwillt, és más leányvállalatoknál is szükség volt erre további 10 millió eurós tételben. Pozitív hír viszont, hogy osztalékfizetést is ígérnek a 2012-es év után. Az előzetes számokból kiderül, hogy a hitelezési veszteségek alacsonyabbak voltak a 2011-es egymilliárd eurónál. A legnagyobb céltartalék képzésére Magyarországon, Lengyelországban és Ukrajnában volt szükség.
