Napi grafikonok
A jegybankok által vívott devizaháború nyertesei kétségkívül a nemesfémek lehetnek − véli Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője, aki ezért továbbra is úgy gondolja, hogy jól jön az arany, az ezüst vagy a platina egy nyersanyagpiaci portfólióba. Szintén az arany drágulását segítheti elő, hogy a hozamok és a kamatszintek globálisan nézve rendkívül alacsonyak és a fontosabb tartalékdevizákba vetett bizalom nem állt helyre. Jelenleg ráadásul a dollár az egyetlen deviza, amit menedékként használnak a befektetők, és ha a jövőben már ez sem jelent majd biztonságot a befektetőknek − amire Háda szerint van esély −, akkor az arany léphet a helyébe. Az arany előtt tornyosuló erősebb technikai ellenállásokon is a dollár mozgása segítheti át a nemesfém árfolyamát. Háda szerint ugyanis az idén az euró erősödése lehet a meghatározó, ami jót tehet a dollárban számolt aranyárnak. Ráadásul az arany volt az elmúlt időszakban az árupiaci termékek közül az, amelyik az egyik legjobban lekövette a fizikai keresletet is, ez pedig szintén árfelhajtó lehet a következő időszakban.
Fundamentális alapon valóban lenne tere az emelkedésnek − véli Hont András, a Solar Capital üzletkötője, hozzátéve: ráadásul most már a japán jen is kiesik a menedék devizák közül, vagyis ezzel a menekülő tőke ismét egy termékkel kevesebbe áramolhat. Érdekes módon mindennek ellenére nem mozdult el felfelé sem az arany, sem az ezüst, sem a platina árfolyama az elmúlt napokban. Ennek az az oka Hont szerint, hogy az elmúlt három-négy évben már nagyon erős marketinggel adták el az aranyat menedék eszközként, így elfogyott az ide áramló tőke. Jelenleg inkább kivárás van a piacon, és Hont szerint addig nem is érdemes komolyabb vásárlásban gondolkodni, amíg egy erőteljes áresés nem lesz az árfolyamban − akár egy 20 százalékos csökkenést is el tud képzelni a Solar szakértője. Amennyiben azonban jelentősebb korrekció történik a piacokon, újra érdemes beszállni, azt azonban, hogy ez pontosan milyen árakon lehetséges, most nagyon nehéz előre megmondani.
