Borzalmas negyedik negyedévet produkált a Plotinus, a társaság vesztesége az utolsó három hónapban közel 92 millió forint volt, így az egész éves teljesítmény is mínuszos lett − tette közzé a társaság az éves közgyűlésére készített beszámolóban. Az adózás előtti veszteség így tavaly 54,5 millió forint lett, szemben az egy évvel korábbi közel 158 millió forintos nyereséggel. Mindezek ellenére − ahogyan azt a cég korábban már közölte − az egy részvényre jutó saját tőke értéke kismértékben nőtt, 1788 forintról 1814 forintra.
Napi grafikonok
Az utolsó negyedév jelentősebb veszteségeit az okozhatta, hogy októberben az S&P−500 és Eurostoxx 50 határidős vételi pozíciók kistopolódtak, és az olajeladási pozíciót is veszteséggel zárták le. Az év végén még EUR/CHF vételi opciót vásároltak, aranyvételi megbízást is adtak, amelyek közül az aranypozíció stopját ütötték ki. A gyorsjelentésből azonban az is kiderül, hogy nem realizált 49 millió forint nyereség is volt a cég pozícióin. A legnagyobb pozíció egy 2,6 milliárd forint értékű euróvétel volt a svájci frank ellenében. Ez okozhatta az év elején, hogy már jó hírrel szolgált a társaság, januárban ugyanis 8 százalékkal megugrott az egy részvényre jutó saját tőke, amiben jelentős szerepe lehet a gyengülő svájci franknak.
A gyorsjelentés szerint az idén komoly kockázata van egy nagyobb forintgyengülésnek, ezért továbbra is a devizás eszközökben látnak fantáziát. A világgazdaságban lassú talpra állást valószínűsítenek, amelynek következtében a kockázati prémiumok is csökkenhetnek. Az árupiacokon a gyenge kereslet miatt az árfolyamok lecsorgására számít a Plotinus vezetése. Mindenesetre a tavalyi gyenge teljesítmény után osztalékot nem akar fizetni az igazgatóság az idén, és ezt valószínűleg a közgyűlés jóvá is hagyja majd.
