Az INA horvát olajtársaság kiszervezné kiskereskedelmi töltőállomás-hálózatát − egy horvát üzleti lap szerint. Az INA hatékonyságnövelés és költségkímélés céljából fontolgatja, hogy mintegy 400 benzinkútját és − az összesen 9 ezerből − 2000 dolgozóját külön vállalatba szervezi ki. Mindezt azzal indokolják, hogy a kőolajszármazékok piaci helyzete rugalmasságot követel a vállalattól az üzletág hosszú távú fenntarthatóságának érdekében. Az INA ugyanakkor további működési modelleket is vizsgál, és egyelőre nincs végleges döntés. Az INA tavaly 30 százalékkal csökkentette volna a benzinkutasok bérét, ezt azonban a szakszervezetek elutasították.
MTI
A dolgozók a mostani kiszervezést is elfogadhatatlannak tartják, mert az a munkaszerződésük felbontását és új munkaviszony létesítését jelentené. Attól tartanak, hogy ezáltal változna a fizetésük, és elveszítenék munkaidejük folyamatosságát. A felkínált modell a Mol magyarországi kútjainak működési szisztémáját követné (ezek többsége bérelt vagy franchise-rendszerben dolgozik). A Mol ugyanakkor tervei végrehajtásában kemény ellenfélre számíthat, Maja Rilovic, az INAS szakszervezet elnöke ugyanis azt nyilatkozta, hogy a javaslatot kedden hivatalosan is elutasították. A lap összehasonlítása szerint az INA benzinkutas alkalmazottjai jelentősen többet keresnek, mint a Tifon, Petrol, Lukoil vagy OMV kútjainál dolgozók: míg az INA-sok fizetése legkevesebb havi nettó 5000 kuna (mintegy 200 ezer forint), addig a többieknél havi 3500 kuna (mintegy 140 ezer forint) már jó fizetésnek számít.
