A magyar tőzsdén lévő részvények értéke jelentősen csökkent novemberben az árak esése miatt. Az új kormányzati hírek keltette negatív hangulatban a papírok árfolyamértéke 4776 milliárd forintról 4542 milliárd forintra esett vissza − derül ki a jegybank adataiból. Az átértékelődés miatt a legtöbbet a külföldiek veszítettek ezen, részvényeik értéke 150 milliárd forinttal csökkent. Ezenfelül a külföldiek nettó eladók is voltak a piacon, mivel az állományuk az adásvételeik következtében is csökkent, 8 milliárd forinttal. Ez utóbbi is azt mutatja, hogy a nemzetközi befektetők aktivitása a magyar tőzsdén nagyon alacsony volt tavaly.
A magyar háztartások ugyanakkor vásárlásra használták fel a részvények áresését, közel 7 milliárd forint értékben vettek novemberben részvényeket, ezzel majdnem teljes egészében felszívták azt a mennyiséget, amit a külföldiek eladtak. Az átértékelődés miatt azonban 22,5 milliárd forinttal csökkent a magyar magánszemélyek részvényeinek értéke, így összességében minimális csökkenést volt kénytelen elkönyvelni a szektor. Ennek ellenére, ha valaki ebben a hónapban vett részvényt, és még nem adott túl rajta, jó eséllyel szép hozamot tehet zsebre az elmúlt hónapok után.
Napi Gazdaság, Földi D. Attila
Az év első tizenegy hónapját nézve is csökkent a részvények értéke, 4822 milliárd forintról 4542 milliárd forintra. Ráadásul a lakosság részesedése is visszaesett, hiszen az év első hónapjában még a teljes mennyiség 7,6 százalékét birtokolták, míg novemberben már a vásárlások ellenére is csak 7 százalék volt a részesedésük.
A kormányzat viszont az előző hónapokkal ellentétben leállt a részvények eladásával, ami így utólag szintén jó választás volt. A tulajdonában lévő részvények állománya így is 42,6 milliárd forinttal, 730 milliárd forintra csökkent egy hónap alatt. A teljes mennyiségből a kormányzat részesedése viszont nagyjából ugyanott, 16 százalékon állt, ami főleg annak köszönhető, hogy az eladások mellett újabb csomagok vándoroltak át a nyugdíjpénztáraktól.
Napi grafikonok
Szintén jó hír a kormányzat háza tájáról, hogy megállt novemberben a költségvetés állampapírokban meglévő adósságának növekedése. Az állam diszkontkincstárjegyekben és állampapírokban lévő tartozása 17,44 ezer milliárd forintról 17,39 ezer milliárd forintra csökkent. A visszaesés elsősorban a devizás kötvényeknél mutatkozott meg, ezeknél ugyanis a forint erősödése miatt is csökkent az állomány értéke, illetve novemberben összesen egymilliárd eurónyi kötvényünk le is járt. A devizás kötvények értéke így 5,6 ezer milliárd forintról 5,3 ezer milliárd forintra csökkent novemberben.
A forintkötvényeknél ezzel szemben tovább emelkedett az állomány, elsősorban a rövidebb lejáratú diszkontkincstárjegyeknél. Az éven túli lejáratú állampapírok értéke 9096 milliárd forint volt október végén, ami egy hónap alatt 9144 milliárd forintra emelkedett. Az éven belül lejáró diszkontkincstárjegyeknél 2712,2 milliárd forintról 2946,6 milliárd forintra emelkedett az állomány, főként új kibocsátások nyomán. Ezzel tovább folytatódott az a gyakorlat, hogy az alacsonyabb kamatozású lejáratok felé tolták el a kibocsátásokat.
A magyar háztartások aktívan vásárolták a befektetési jegyeket is. Novemberben 34,2 milliárd forintért vettek alapokat, így a kezükben lévő állomány 2181 milliárd forintra nőtt.
