Az elmúlt hetek áremelkedésének hatására jelentősen nőtt az optimista tőzsdei szakértők aránya az Egyesült Államokban. Az Investors Intelligence több mint 170 tőkepiaci hírlevélíró által javasolt pozicionáltságot vizsgáló friss jelentése szerint a szakértők immár 51,1 százaléka javasol ügyfeleinek részvényvásárlást, ez a legmagasabb arány szeptember óta, amikor hasonló magasságokban járt az S&P−500-as index, mint most.
A hangulat november végén érte el mélypontját, akkor a tanácsadók mindössze 37 százaléka tartotta jó ötletnek részvényt venni. Szintén optimistának tekinthető 25,5 százalék, ők is részvényvásárlást javasolnak, csak éppen akkor, ha egy erősebb korrekció bontakozna ki a piacon. Az optimisták arányának 50 százalék feletti értékeit az ellentét-analízis hívei általában már veszélyesnek tartják, ez ugyanis annak a jele, hogy túl sokan várnak további drágulást, tehát már elfogyhatott az a vételi erő, amely tovább hajthatná felfelé az árakat.
Jelenleg mégsem kell még szélsőségről beszélni a felmérésben, ugyanis egyelőre még viszonylag magas, 23 százalék feletti azok aránya, akik áresést várnak, s ezért részvényeladást javasolnak ügyfeleiknek. Ezzel a felmérés úgynevezett bull/bear hányadosa mindössze 2,18, ami még nem éri el a veszélyes mértékű optimizmust jelző, 2,5 feletti tartományt.
