Nem reagáltak pozitívan a magyar bankrészvények arra a hírre, hogy a bankok mégiscsak kaphatnak lehetőséget a bankadó leírására, annak ellenére, hogy a kormány az elmúlt év végén azt közölte, a bankadó véglegesen megmarad. Igaz, a hírek most sem ennek az eltörléséről szólnak, hanem arról, hogy bizonyos összeget leírhatnak a pénzintézetek ebből, ha bővítik kkv-hitelezésüket.
A Népszabadság szerint a leírás mértéke egyes tervek szerint akár az adó 70 százalékát is elérheti, azonban valószínűbb, hogy a maximum 50 százalék lesz − véli az Equilor vezető elemzője, Kuti Ákos. Ez azonban így is kedvező hír lehet a bankszektornak, főleg az OTP-nek − hangsúlyozza az Equilor szakértője. A legnagyobb hazai pénzintézeten ugyanis nincs nyomás a mérlegfőösszeg további szűkítésére, hiszen hitel/betét mutatója így is 100 százalék körül mozog, szemben a külföldi bankok leányvállalataival. Ráadásul az OTP eleve tervezi a hitelezési aktivitás bővítését, így akár jelentősebb összeget is leírhat az évi 32 milliárd forintos bankadóból. Feltételezve, hogy a nettó 27 milliárd forintra rúgó bankadó felét leírhatja a bank, ez részvényenként akár évi 50 forint megtakarítást is eredményezhet, ami 400-500 forinttal javíthatja a részvény reális értékét.
Napi grafikonok
Az Equilor elemzői ennek ellenére azért óvatosabbak a pozitív hatást illetően, hiszen a költségvetés mozgástere limitált a bankadókedvezmény kapcsán. Továbbá a bankok és a kormány közötti korábbi megállapodások is sorra kudarcba fulladtak, és végül a bankszektor további terhelésében végződtek. A pozitív hír azonban megtámogathatja az OTP amúgy is szép technikai képét, így akár a 4440 forintos lokális csúcsig is kihúzhatják a befektetők a bankpapírt a napokban − teszi hozzá az Equilor.
Jó ötlet lenne, ha megvalósulna a bankadó leírásának a lehetősége, ezzel mindkét fél nyerne − mondta a Napi Gazdaságnak Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője. Az államnak ugyanis a hitelezés felfutása mindenképpen jó, míg a bankok nyernének az adóleírással. Ugyanakkor ennek lehetőségét már korábban is többször felvetették, végül nem lett belőle semmi, így most is nehéz hinni benne. Az elmúlt időszakban ráadásul sokszor még az sem valósult meg, amiről sikerült megállapodnia a két félnek, így erősen kétséges, hogy valóban lesz ebből valami − tette hozzá Gyurcsik Attila.
