Ismét fordulatokkal teli év áll mögöttünk, mivel a nemzetközi környezet nagyon változékony volt: az év eleji kockázatelutasításhoz képest a trend folyamatos javulást mutatott, ebben csak május−júniusban volt elbizonytalanodás − értékelte az idei évet a Napi Gazdaságnak Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. A kedvező év közbeni folyamatokat nagyban segítette, hogy az eurózóna válsága is enyhült valamelyest, illetve az, hogy a vezető jegybankok tovább öntik a likviditást a rendszerbe. Mindez Magyarországon is kifejtette hatását, hiszen a forintárfolyam és a kötvénypiac erősödött és az államháztartás finanszírozási helyzete általában is enyhült. Itt a kapcsolat a befektetésialap-piaccal leginkább abban jelentkezik, hogy a Magyar Nemzeti Bank is fokozatosan csökkenti a jegybanki alapkamatot, ami ősztől ismét a befektetési alapokra irányította a hazai megtakarítók figyelmét.
Az idei évben a befektetésialap-piacon három alaptípus esetében nőtt leginkább az érdeklődés: kötvényalapok, származtatott alapok és tőkevédett alapok − mondta Horváth.
A kötvényalapok a jó hozamokkal hívták fel magukra a figyelmet, illetve az év elején szétbombázott kötvénypiaci árfolyamokat kihasználva sok alapkezelő indított határozott futamidejű kötvényalapokat, ami jelentős jegyzéseket hozott a szegmensnek. A származtatott alapok esetében folytatódott az a trend, hogy a megtakarítók egy része a befektetési döntéseket 100 százalékban az alapok kezelőjétől várja, vagyis a befektetők többsége lemondott a kontrollról a befektetési célpontokat és a kockázati szintet illetően is a kiemelkedő hozam reményében. A tőkevédett alapok esetében is előnyt jelentettek az év eleji magas hozamszintek, hiszen így az alapkezelők magasabb fix hozamokkal vagy magasabb részesedésekkel tudták elindítani ezeket az alapokat, ami a befektetők szemében különösen vonzóvá tette ezeket.
A befektetők ugyanakkor nem igazán mozdultak el a kockázatosabb alapok irányába, alig nőtt például a vegyes alapok súlya és csökkent a részvényalapoké. A 2012-es évben a hazai befektetésialap-tulajdonosok jellemzően jó eredményeket, hozamokat érhettek el. Ezt nagy részben az befolyásolta, hogy éppen 2011 végén, 2012 elején a forint, illetve a hazai kötvénypiac nagyon mélyen volt. Így a hazai eszközökben befektető alapok az első mintegy 11 hónapban jól teljesítettek: a hazai kötvényalapok bőven két számjegyű hozamokat értek el és a vegyes alapok is − kockázati szinttől függően − 11 hónap alatt 5−8 százalékot hoztak.
A devizában befektetők is jól jártak: az eurós vegyes alap például óvatos befektetési politika mellett is közel 3 százalékot hozott az alapkezelőnél, míg a nyugat-európai részvényalap euróban denominált sorozata mintegy 13 százalékot ért el az év elejétől.
Jövőre Horváth szerint arra lehet számítani, hogy továbbra is többnyire a konzervatívabb megoldásokat fogják előnyben részesíteni a magyar befektetők. A szolgáltatások tekintetében az elmúlt évek trendjének folytatását várják, vagyis minden szolgáltató fejleszti azokat az ajánlatokat, szolgáltatáscsomagokat, amelyek a prémium ügyfeleket (a lakossági és privát banki ügyfélszegmensek közötti befektetőket) szólítja meg.
