BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A külföldiek vették meg a magyar részvényeket

Októberben tovább nőtt a magyar állam adóssága, ráadásul főleg a rövidebb, éven belüli kincstárjegyek állományának megugrása miatt. A kormányzat a részvényeket továbbra is adja a piacon, nettó vásárlók egyedül a külföldiek voltak.

2012. december 11. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tovább emelkedett októberben a költségvetés állampapírokban meglévő adóssága − derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közzétett statisztikáiból. Az állam diszkontkincstárjegyekben és állampapírokban lévő adóssága 17,4 ezer milliárd forintra nőtt az egy hónappal korábbi 17,04 ezer milliárd forintról. Az éven túli lejáratú állampapírok értéke 9096 milliárd forint volt október végén, ami valamivel kevesebb, mint a szeptemberi 9218 milliárd forint. Az éven belül lejáró diszkontkincstárjegyekben viszont megugrott az állam adóssága − 2315 milliárd forintról 2712 milliárd forintra emelkedett, főként új kibocsátásoknak köszönhetően −, a kormányzat a jelek szerint a kedvezőbb kamatozású lejáratok felé tolta el kibocsátását. Minimálisan, 177 milliárd forinttal, 5629 milliárdra nőtt a devizakötvény-adósság, ami − nem meglepő módon − az átértékelődésből következik, hiszen Magyarország nem bocsátott ki ebben az időszakban devizakötvényt.

A magyar tőzsdén lévő részvények értéke is emelkedett az MNB statisztikája szerint. Összesen a részvények áremelkedése miatt a piaci kapitalizáció 4775 milliárd forintra emelkedett az egy hónappal korábbi 4630 milliárd forintról. Érdekes, hogy a statisztika szerint egyedül a külföldiek voltak nettó vásárlók a magyar piacon, hiszen a tranzakciók alapján közel 20 milliárd forinttal nőtt a kezükben lévő állomány, míg a többi tulajdonos esetében csak stagnálás vagy csökkenés volt. Nettó eladó volt a piacon a magyar állam és a magyar lakosság is: mindkét szereplő közel 7 milliárd forint értékben adott el részvényeket. A tulajdonukban lévő részvények állománya azonban az átértékelődés miatt így is nőtt (a költségvetés esetében 28,8 milliárd forinttal, a lakosságnál pedig 9,5 milliárd javította az egyenleget az átértékelés). A külföldiek ennél jóval többet, 144 milliárd forintot kerestek a részvények átértékelésén, ami nem csoda, hiszen a teljes állomány 67 százalékát birtokolták.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet