BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy év múlva lehet csak kevesebb a Telekom-osztalék

2012. december 4. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Amennyiben az adóterhelés mértéke nem nő tovább a Magyar Telekom esetében, akkor a társaság részvényenként 45 forint osztalék kifizetésére lesz képes a jövő évi eredménye után − véli a Concorde friss elemzése. Így a jelenlegi részvényárfolyamot is figyelembe véve vonzó osztalékhozammal forog a részvény, ami alapján a brókercég fenntartotta felülsúlyozás ajánlását. A Magyar Telekom előzetes becslései szerint 9−11 milliárd forint közműadót fog fizetni 2013-ban, ami jelentős mértékben rontja a társaság szabad készpénztermelő képességét. Az új adó hatására az osztalékfizetésre felhasználható összeg 58 forintra csökkenhet, ami még mindig elegendő lehet az elmúlt években megszokott 50 forintos részvényenkénti osztalék kifizetésére.


Napi grafikonok

A társaság menedzsmentje azonban jellemzően a fenti, részvényenként 8 forintnál nagyobb tartalékot szokott hagyni a váratlan eseményekre. Így kérdéses, hogy tartósan is képes-e ezt a mértékű osztalékot kifizetni a részvényeseknek. Ebben az esetben is alapvetően azzal számol a Concorde, hogy a társaság 45 forintra csökkenti az osztalékfizetés mértékét a korábbi 50 forintról a 2013-as eredmény után. A 2012-es eredményből a társaság azonban még kifizetheti a szokásos 50 forint osztalékot és pusztán 2014-ben dönthet az osztalékvágás mértékéről. Ez azért lenne ésszerű lépés, mert ez esetben már láthatóak lennének az adónak a piaci versenyre és az árakra gyakorolt hatásai. Így felmérhető lenne az is, hogy milyen mértékben képesek a szolgáltatók áthárítani az új terhet a fogyasztókra. A Concorde ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a magyar társaságok részvényeinél a kormányzati adóztatás mértéke és változása a legnagyobb előre meg nem jósolható kockázatot jelenti.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet