BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem nyugtatta meg a befektetőket a Raiffeisen jelentése

2012. november 29. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Zuhanással reagált a Raiffeisen Bank részvényének árfolyama a bank szerdai gyorsjelentésére, annak ellenére, hogy a számok egyáltalán nem lettek rosszak. Inkább csak az amúgy is kedvezőtlen nemzetközi hangulat és a részvényhígítás veszélye aggaszthatja a befektetőket, illetve az, hogy a rossz hitelek aránya még nőhet. A bank profitja 141 millió euró lett a harmadik negyedévben, ami csak kevéssel volt rosszabb az elemzők várakozásánál. Egy év alatt így kilenc százalékkal nőtt a bank nyeresége. Ami jó hír, hogy a nettó díj- és jutalékbevételek és a nettó kereskedési bevételek is emelkedtek, ami a cég nyereségét növelheti. Ugyanakkor a nettó kamatbevételek már csökkentek. A bank hitelállománya három százalékkal emelkedett egy év alatt, és ugyanez igaz a betétállományra is. A növekedés viszont csak a Polbank-akvizíciónak köszönhető, e nélkül mínuszosak lennének ezek a számok. A nem teljesítő hitelek aránya 10 százalék volt csoportszinten, ami 1,6 százalékpontos emelkedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A nem teljesítő hitelek fedezettsége 2,6 százalékponttal, 65,8 százalékra csökkent. A gyorsjelentés szerint a jövőben a bank 15 százalék körüli tőkearányos megtérülést szeretne elérni. A tőkeemelés lehetősége ugyanakkor továbbra is fennáll, ennek időpontja a tőkepiaci körülményektől függ. A következő hónapokban a nem teljesítő hitelek további mérsékelt növekedésére számítanak, a nettó céltartalékolás emiatt stagnálni vagy mérsékelten emelkedni fog. Külön kitértek arra is, hogy a bankadó 2012-ben összesen 160 millió euróval rontotta az eredményt.

A magyarországi Raiffeisen Bank januártól szeptemberig 97 millió euró veszteséget szenvedett el, ami ugyan lényegesen kevesebb az egy évvel korábbi 286 millió eurónál, de még mindig masszív veszteséget jelent. Biztató jel, hogy a működési eredmény viszont már nőtt, a második negyedévi 2 millió euróról a harmadik negyedévben 3 millió euróra. Az összes magyarországi hitelállomány 62,2 százaléka devizahitel volt a harmadik negyedév végén; ez az arány azonban jelentősen, 5,2 százalékponttal csökkent a július és szeptember közötti időszakban. A magyarországi Raiffeisen Banknál a hitel/betét mutató tovább csökkent a harmadik negyedévben, a második negyedév végi 115,2 százalékról 109,0 százalékra esett. A nem teljesítő hitelek aránya azonban még mindig nagyon magas, 27 százalék.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet