BUX 138772.16 -0,06 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokat veszíthetnek a horvátok is az INA-megállapodás felmondásával

A horvát kormány is sokat veszíthet azzal, ha felrúgja a Mollal kötött részvényesi megállapodást. A jelenlegi, 44 százalékos részesedésüket ugyanis 25 százalékra kell egy éven belül csökkenteniük.

2012. november 23. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A privatizációs törvény szerint a horvát államnak az ország uniós csatlakozására vagyis jövő év júniusig 25 százalékra kell csökkentenie részesedését a horvát olajipari társaságban. Mindez azt jelenti, hogy a jelenlegi 44 százalékos tulajdoni hányadából 19 százalékot a jövő nyárig el kell adnia a kormánynak. Kivéve, ha a törvényt módosítják, de ehhez valószínűleg az unió nem járulna hozzá. Mindez viszont azt jelentené, hogy a horvátok számára hátrányokkal is járna a Mol és a horvát kormány az INA két legnagyobb részvényese között létrejött részvényesi szerződés felmondása mondta el egy háttérbeszélgetésen Kara Pál, a Mol jogi igazgatója. A részvényesi szerződés ugyanis olyan jogokat biztosít a horvát kormány számára, amelyeket egy 25 százalékos tulajdonos nem tudna érvényesíteni. Ilyen például, hogy mindkét fél megszavazza a másik jelöltjét a felügyelőbizottságba, illetve nem lenne az INA egyes tevékenységeinek megszüntetésével és változtatásával kapcsolatos beleszólási joga a horvát kormánynak. (A jelenlegi megállapodás ugyanis gyakorlatilag egy aranyrészvénnyel érne fel a 25 százalékos részesedés mellett is a horvátoknak, amit egyébként az unió nem engedélyezne.) Ráadásul a szerződés értelmében elővásárlási jog is megilleti a horvát kormányt a Mol birtokában lévő INA-részvényekre bizonyos esetekben, ami szintén érvényét vesztené a megállapodás megszűnésével. Ugyanakkor a Mol már két éve várja, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek a részvényesi megállapodásról, de ez mindmáig nem történt meg; a Mol azonban továbbra is nyitott erre hangsúlyozta Kara.

A horvátoknak egyébként elsősorban azzal van gondjuk, hogy a Mol tölti be a fontos vezetői posztokat a cégnél. Kara ezzel kapcsolatban elmondta: 20082009-ben az INA olyan helyzetben volt, hogy arról kellett tanácskozni, mit fizessen ki: a béreket vagy a szállítói tartozásokat. A csőd szélén álló vállalatnál a horvát kormány megkeresésére a Mol-menedzsment közölte: természetesen tud segíteni, de csak akkor, ha az irányítás is a kezébe kerül. A cégnél ugyanis le kellett építeni az állami vállalatokra jellemző túlfoglalkoztatottságot, illetve felmondani azokat a szerződéseket, amelyek hátrányosak voltak az INA számára.
A volt horvát miniszterelnök elsőfokú ítéletével kapcsolatban a jogi igazgató elmondta: a jelenlegi tudásuk alapján nem terveznek nemzetközi lépéseket az ügyben, azonban nyitottak erre. Azt viszont mindenképp megvárják, hogy lesz-e fellebbezés az ügyben, vagyis hogy folytatódik-e a per. A Mol meglátása szerint erre minden esély megvan, ugyanis a bírósági ítélet gyakorlatilag csak a vád állításait fogadta el, és erre alapozta az ítéletét. Mindez azt jelenti, hogy csupán egyetlen tanú vallomása alapján keverték bele a Molt a korrupciós ügybe, anélkül hogy figyelembe vették volna az ezt cáfoló bizonyítékokat. Kara úgy tudja, hogy bár a magyar ügyészség teljes körű vizsgálatot folytatott az ügyben az érintett számlamozgásokat is vizsgálva , a horvátok indoklás nélkül figyelmen kívül hagyták azt a tényt, hogy semmilyen gyanús utalás nem történt a Mol részéről, s legfőképp hogy a magyar ügyészség nem talált bűncselekményre utaló nyomot.

Jövőre is tarthatja profitját a magyar olajcég
A Mol üzemi eredménye jövőre kisebb lehet az ideinél, ezzel egyidejűleg azonban az adófizetési kötelezettsége csökken, így a nettó profit nagyjából szinten maradhat − véli Császár Péter, a KBC Securities részvényelemzője. Az üzemi profit azért zsugorodhat, mert a kitermelés az ideinél alacsonyabb szintű lesz a magyar és a horvát mezők hozamának természetes visszaesése miatt. A finomításban viszont a helyzet normalizálódhat. Az adóteher pedig azért lehet kisebb, mert bár a Robin Hood-adót megemelték, a krízisadót kivezetik, ami 30 viszont milliárddal csökkenti a Mol adófizetési kötelezettségét. Ugyanakkor az is valószínű, hogy a Robin Hood-adónál a beruházási kedvezményt nem tudja majd a Mol kihasználni, mert azt csak azok vehetik igénybe, akik új munkahelyet teremtenek, az olajcég pedig inkább csak karbantartási munkákat végez. A Mol számára az sem kedvező, hogy a Brent−Ural árkülönbség az idei évhez hasonlóan 1,5 dollár maradhat, ráadásul a további szűkülés irányába mutató kockázatokkal.

Ugyanakkor egy olyan tanú vallomására alapozták az ítéletet, aki ellen korábban számos eljárást folytatott az ügyészség, amelyekkel azóta leálltak, így fennáll a vádalku esélye is. Ráadásul a befolyásos üzletember vegyipari cége sok pénzzel tartozott és tartozik az INA-nak, aminek egy részét behajtás útján szerezte meg a horvát olajcég, tehát nem volt felhőtlen a viszonyuk. Mindez azt mutatja, hogy a Mol egy politikával is átszőtt perbe keveredett, amelyet ráadásul egyelőre csak kívülről szemlél a társaság.


Napi grafikonok
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet