A harmadik negyedévben 56 százalékkal nőtt a kereslet az arany iránt az aranyba fektető, tőzsdén kereskedett alapoknál (ETF-eknél). Ez 136 tonnát jelentett, ami 2010 második negyedéve óta a legmagasabb érték. Szakértők szerint ez annak köszönhető, hogy az amerikai jegybank elindította QE3 programját. A fizikai aranybefektetések iránti kereslet viszont csökkent közben a friss vásárlások visszaesése miatt, ez főleg a nyugati országokban volt tapasztalható. A fizikai aranykereslet 30 százalékkal esett tavalyhoz képest, ebben azonban az is szerepet játszott, hogy a múlt évben még a világgazdasági félelmek miatt nagy mennyiségben vásároltak ilyen terméket. Az amerikai jegybanki élénkítés hatása tehát egyértelműen a tőzsdei alapok aranyvásárlásában jelentkezett, a befektetők így védekeztek az esetleges inflációs nyomás ellen. Az ETP származékos befektetési eszközök fedezeteként tartott aranymennyiség az idén november 16-án 2603,7 tonnával, 144,3 milliárd dollár értéken érte el rekordját, ami a World Gold Council adatai szerint az Egyesült Államok és Németország kivételével minden más ország aranytartalékát meghaladó tétel. Az SPDR Gold Trust egymaga 1342,6 tonna arannyal rendelkezik.
