BUX 138772.16 -0,06 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nemzetközi alapok is nagy vásárlók voltak

2012. november 23. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A harmadik negyedévben 56 százalékkal nőtt a kereslet az arany iránt az aranyba fektető, tőzsdén kereskedett alapoknál (ETF-eknél). Ez 136 tonnát jelentett, ami 2010 második negyedéve óta a legmagasabb érték. Szakértők szerint ez annak köszönhető, hogy az amerikai jegybank elindította QE3 programját. A fizikai aranybefektetések iránti kereslet viszont csökkent közben a friss vásárlások visszaesése miatt, ez főleg a nyugati országokban volt tapasztalható. A fizikai aranykereslet 30 százalékkal esett tavalyhoz képest, ebben azonban az is szerepet játszott, hogy a múlt évben még a világgazdasági félelmek miatt nagy mennyiségben vásároltak ilyen terméket. Az amerikai jegybanki élénkítés hatása tehát egyértelműen a tőzsdei alapok aranyvásárlásában jelentkezett, a befektetők így védekeztek az esetleges inflációs nyomás ellen. Az ETP származékos befektetési eszközök fedezeteként tartott aranymennyiség az idén november 16-án 2603,7 tonnával, 144,3 milliárd dollár értéken érte el rekordját, ami a World Gold Council adatai szerint az Egyesült Államok és Németország kivételével minden más ország aranytartalékát meghaladó tétel. Az SPDR Gold Trust egymaga 1342,6 tonna arannyal rendelkezik.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet