BUX 139467.63 0,44 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vették a magyar részvényeket a külföldiek szeptemberben

2012. november 12. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tovább emelkedett szeptemberben a központi kormányzat, vagy­is a költségvetés állampapírokban meglévő adóssága − derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán közzétett statisztikáiból. Az értékpapír-statisztikák számai alapján az állam hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokban, tehát diszkontkincstárjegyekben és állampapírokban lévő adóssága 17 046 milliárd forintra nőtt az egy hónappal korábbi 16 654 milliárd forintról szeptemberben. Az állományon belül az éven túli lejáratú értékpapírok teszik ki a legnagyobb tételt, az állampapírok értéke 9218 milliárd forint volt szeptember végén. Ez több mint 200 milliárd forintos többletet jelent, ami főleg a 185 milliárd forint értékű kibocsátásnak tudható be, a többi emelkedés tulajdonítható csak a piaci folyamatoknak. Az éven belül lejáró diszkont­kincstárjegyek esetében viszont míg az előző hónapban 190 milliárd forintnyi csökkenés volt, addig szeptemberben 151 milliárd forint értékben bocsátottak ki ilyen jellegű papírokat.

Stagnált viszont a devizakötvények értéke, ami azonban nem meglepő módon főleg az átértékelődésnek tudható be, hiszen Magyarország nem bocsátott ki ebben az időszakban devizakötvényt és elméletileg az IMF-megállapodásig nem is fog. Idén egyébként eddig egyetlen hónap volt, amikor csökkent az adósság, mégpedig júniusban, 179 milliárd forinttal. Az év első kilenc hónapjában ennek hatására mintegy 2000 milliárd forinttal emelkedett az adósságállomány.

A háztartások kezében lévő értékpapírok értéke kilenc hónap alatt 48 milliárd forinttal, 334 milliárd forintra esett, úgy, hogy gyakorlatilag szeptemberben nem változott ez az állomány, a lakosság ugyanis nagyjából a felértékelődés mértékének megfelelő mennyiséget el is adott. Az állam tulajdonában lévő részvényállomány viszont az átértékelődésnek köszönhetően jelentősen nőtt szeptemberben, 697 milliárd forintról 748 milliárdra. A külföldiek szeptemberben nettó vásárlók voltak, így a felértékelődéssel együtt 200 milliárd forinttal, 3077 milliárdra nőtt a részvényeik értéke, míg a teljes állomány 4630 milliárdot tett ki.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet