Az elemzők erős negyedévre számítanak a Moltól. Kalkulációik alapján a társaság üzemi nyereségét 109 milliárd, míg a nettó nyereségét 69 milliárd forintra várják. Amennyiben az előrejelzéseik reálisak, az az üzemi profit megduplázódását, illetve a nettó eredmény több mint 90 százalékos növekedését jelenti a tavalyi évhez képest.
A profitnövekedés azonban nem a kitermelési, hanem a finomítási üzletág \"érdeme\", melynek jóvoltából mintegy 50 milliárd forintos javulás várható tavalyhoz képest az elemzők szerint: mindez a tavalyinál sokkal jobb finomítói árréseknek köszönhető, amit a készletátértékelések pozitív hatása is segített. Az erősebb finomítási eredmény már megmutatkozott az osztrák OMV eredményében is, a Mol egyik legnagyobb konkurense épp ezen a soron tudott jelentős plusznyereséget elérni, így a Molnak már nehéz lesz kellemes meglepetéssel szolgálnia.
Napi grafikonok
Az eredmény jó kétharmadát hozó kitermelési üzletág esetében 10 százalékkal alacsonyabb profit várható a tavalyinál. Ezt elsősorban a szíriai kitermelés leállása okozza, mivel a kőolaj ára továbbra is igen magas szinten van, ezért negyedéves alapon már növekedést lehet majd látni.
Az is látszik viszont az OMV jelentéséből, hogy az Ural/Brent spread nagyon szűk volt a negyedévben, ami a Mol számára nem kedvező, hiszen sokkal költségesebb a Mol által feldolgozott Ural típusú olajból üzemanyagot gyártani. Ezért lenne jó, ha visszaállna a korábbi 2 dollár körüli marzs a két olajfajta között.
Erős negyedév állhat a Mol mögött, ennek jó részét azonban a 20 000 forint körüli árfolyammal már beárazták a befektetők, így kérdéses, hogy tud-e majd további áremelkedést generálni a gyorsjelentés ebben a kedvezőtlen nemzetközi környezetben.
