Hiába számítanak a hedge fundok az alapok krémjének, a tavalyi katasztrofális év után idén is igen gyengén muzsikálnak. A Goldman Sachs 1200 milliárd dollárnyi eszközt kezelő 699 hedge fund teljesítményét vizsgáló felmérése szerint átlagban 4,6 százalékos hozamot tudtak elérni az alapok augusztus 3-ig. A vizsgált cégek csupán 11 százaléka múlta felül az S&P−500 12 százalékos, év eleje óta mért emelkedését, ami komoly visszaesés a tavalyi azonos időszak 26 százalékos felülteljesítéséhez képest. Árulkodó szám, hogy a hedgefund-menedzserek által gyakran lesajnált közönséges részvényalapok átlagos teljesítménye 9,9 százalék volt az időszak során. Ráadásul a magyar piacon leginkább talán a származtatott alapok rokonainak tekinthető instrumentumok 20 százaléka negatív hozamot mutat fel az év eleje óta. A Bank of America Merrill Lynch investible hedge fund kompozit indexe szerint a követett alapok 1,85 százalékot hoztak az év eleje óta.
A részvénypiaci kitettséget tekintve a Goldman-felmérés szerint a hedge fundok 42 százaléknyi nettó nyitott long állománnyal rendelkeztek június végén, szemben az első negyedév végi 49 százalékkal. A legnépszerűbb papírok a tartós fogyasztási cikkeket gyártó vállalatoké, illetve technológiai cégeké. Utóbbit igazolja, hogy az abszolút kedvenc az Apple, szinte alig akad hedge fund, amelyiknek ne lenne portfóliójában az iPhone-gyártó papírjaiból. A második kedvenc a Google, míg a leginkább shortolt társaság a hedge fundok körében az ExxonMobil.
A hedge fundoknak mindenesetre kisebb csodára lenne szükségük ahhoz, hogy ledolgozzák lemaradásukat és ne legyen 2012 is történetük egyik legrosszabbja. A befektetőknek viszont az egyre szaporodó jelek szerint fogytán a türelmük. A Reuters beszámolója szerint a hedge fundok kiszervezett adminisztrációját végző SS&C GlobeOp adatai szerint a hedge fundok ügyfeleinek visszaváltási szándéka a negyedév közeledtével augusztusban az idei második legmagasabb szintre emelkedett. A nagyok is mozgolódnak, a jelzálogpiac bedőlésén meggazdagodó és hírnévre szert tévő John Paulson zászlóshajó alapjából és két másik hedge fundjából 410 millió dollárt von ki a Citigroup privátbanki üzletága. Ez persze a fő alap, az Advantage Plus az év elejétől július végéig terjedő időszakra eső 18 százalékos esését figyelembe véve nem túl meglepő. A lépés mindenesetre nem előzmény nélküli, a Citi már korábban figyelőlistára tette Paulson hedge fundjait, míg a második negyedévben hasonlóan cselekedett a Morgan Stanley brókerüzletága is, figyelmeztetve ügyfeleit, hogy a gyenge teljesítmény alapján jobban járnak, ha nem helyeznek el további összegeket az alapkezelőnél. A Paulson & Co. tavaly év elején még 36 milliárd dollárnyi eszköz felett rendelkezett, ezzel minden idők egyik legnagyobb hedge fund vállalatának számított, ez az összeg azonban az azóta felhalmozott veszteségek, illetve az ügyfelek visszaváltásai miatt 19,5 milliárd dollárra apadt, ami mindenképpen számottevő zuhanás másfél év alatt.
