A befektetési alapkezelők 2011-es auditált adózott eredménye közel 40 százalékkal csökkent egy év alatt az üzletágat érintő szabályozási és strukturális változások, így a nyugdíjpénztári rendszer átalakítása és a végtörlesztés, illetve a 2011 második felétől tapasztalható piaci folyamatok miatt − tette közzé friss augusztusi jelentésében a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). Jó hír viszont, hogy folytatódott az alapok számának növekedése. A felügyelet felmérése szerint az alapok piaca átalakulóban van, változnak a befektetői igények, amelyeket a piaci szereplők új, a jelenlegi piaci környezetbe is jobban illeszkedő származtatott, garantált és kötvényalapokkal igyekeznek kielégíteni. Az alapok nettó eszközértéke 2012 második negyedévében 1,3 százalékkal csökkent, döntően a zártkörű alapok 13 százalékos eszközérték-csökkenése következtében. A befektetési alapokat mintegy 46 milliárd forint tőke hagyta el, amiből 44 milliárd forint a zártkörű alapokhoz kötődik. A zártkörű alapokat érintő tőkekivonás nem volt általános, hiszen mindössze egy alapkezelőhöz köthető alap két sorozatának befektetési jegyeit váltották vissza.
A részvényalapok voltak a nagy vesztesek
A befektetési politikák szerinti csoportok között ugyan jelentős eltérések figyelhetőek meg, a nyilvános alapokat összességében alig 2 milliárd forint tőke hagyta el, ami a nettó eszközérték 0,1 százalékát tette ki csupán. A nyertesek közé a garantált és származtatott alapok tartoztak, míg a vesztesek táborába a negatív hozamteljesítményt produkáló részvényalapok tartoztak. Az alapok által kezelt vagyon az elmúlt hat negyedév visszaesése után stabilizálódni látszik, amely szint hosszabb távon is mérvadó maradhat az üzletág méretét illetően. A befektetési szolgáltatók által lebonyolított júniusi forgalom 11 százalékkal csökkent májushoz és közel 27 százalékkal az előző év azonos időszakához képest. A negyedéves változást ezúttal is a hitelintézeti és fióktelepi formában működő szolgáltatók saját számlás tőzsdén kívüli, nagyrészt származtatott csereügylet-forgalmának alakulása magyarázta − áll a felügyelet indoklásában. A 12 havi összesített forgalom a júniusi forgalomcsökkenéssel együtt már határozott irányú, de még lassú csökkenést mutat. Folytatódott a bizományosi, az értékpapír-, a tőzsdei és a hitelintézeti forgalom térvesztése. 2012 második negyedévében a befektetési vállalkozások 26 százalékkal kisebb forgalmat értek el, mint az azt megelőző negyedévben. A csökkenés túlnyomó része a bizományosi forgalom közel 27 százalékos visszaesése miatt következett be, ami a vállalkozások eredményességét is érzékenyen érintette. Mindezek alapján azok a vállalkozások, amelyeknek működése kizárólag a tranzakció alapú bevételektől függ, nehéz helyzetbe kerülhetnek a jövőben − véli a PSZÁF, amit figyelemfelhívásként is kezelhetünk.
A nettó eszközérték már elkezdett emelkedni
Júniusban egyébként mérsékelt optimizmus uralkodott a világban, így Magyarországon is. A forint erősödött − főleg a dollárhoz képest −, míg a tőzsdék emelkedtek. Így természetesnek mondható, hogy a befektetési alapok piacán is pozitív jeleket láthattunk − áll a Bamosz jelentésében. A befektetők azért továbbra is a biztonságot tartják szem előtt, ezért áramlott a tőkevédett alapokhoz a legtöbb friss tőke. Az abszolút hozamú alapok népszerűsége töretlen, míg a zártkörű alapoknál összességében megszűnni látszik a pénzkivonás. A Bamosz-tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 8,8 milliárd forinttal, azaz 0,3 százalékkal nőtt júniusban. A nettó eszközérték gyakorlatilag minden kategóriában emelkedett, a részvény- és a vegyes alapok kivételével a tőkeáramlás iránya is kedvező volt. A hónap végén a Bamosz-tagok összesen 3118 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. A Bamosz adatai szerint a nyilvános, nyílt végű, úgynevezett hagyományos értékpapíralapok adják az összvagyon többségét, vagyis 61,7 százalékát. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon júniusban 0,83 százalékkal nőtt. Azonban a kép az egyes alapkategóriák esetében igencsak eltért egymástól. A pénzpiaci alapoknál összességében szolid, 0,8 milliárd forintos tőkebeáramlás volt látható. Érdekes volt viszont, hogy a forintos alapokból kifelé ment a tőke, míg a dollár- és euróalapúakba többet fektettek be, mint amennyit kivontak. Összességében 0,5 százalékos növekedés következett be ezeknél az alapoknál az összvagyon tekintetében.
A kötvényalapok ennél is pozitívabb képet mutattak. Itt a tőkebeáramlás 2,3 milliárd forint volt az első félév végén, az összvagyon pedig 2,8 százalékkal gyarapodott. Ebben az esetben a hosszú hazai kötvényekből vontak ki tőkét, míg a rövid nemzetközi kötvényekbe inkább befektettek. A tőzsdék emelkedése ellenére ugyanakkor a magyar részvényalapoknál 4 milliárdos tőkekivonás volt látható. A hozamok ugyanakkor ellensúlyozni tudták a tőkekivonást, így összességében 0,4 százalékkal emelkedett az összvagyon.
Átlagon felül hoztak az árupiaci alapok
A tőkevédett alapok továbbra is vonzzák a friss tőkét, igaz, ehhez az is hozzájárult, hogy három nagy alapkezelő is indított új alapokat ebben a kategóriában. A tőkebeáramlás 7,7 milliárd forint volt, míg a teljes vagyongyarapodás a kategóriában 2,3 százalékot tett ki. Az abszolút hozamú alapok szintén vonzóak voltak júniusban, hiszen 5,4 milliárdnyi friss tőke érkezett. Ennek az alapkategóriának a növekvő népszerűségét jelzi, hogy nem egy rövid fellángolás látható, hanem már hosszú ideje tartó folyamatos vagyonnövekedés. A kategória vagyongyarapodása 4,1 százalék volt a hatodik hónapban. A nyilvános ingatlanalapokból összességében 3,9 milliárdnyi tőke áramlott ki, ami 5,8 százalékos vagyoncsökkenést eredményezett. Itt azonban figyelembe kell venni, hogy az egyik jelentős zárt végű ingatlanalap nagyobb arányú hozamot fizetett ki június hónapban, így tulajdonképpen technikai csökkenésről van szó. Az árupiaci alapok esetében ezzel szemben átlagon felüli teljesítmény volt tapasztalható. A kategória nagyságához képest jelentősnek mondható, közel 300 milliós tőke érkezett. A pozitív hozamok tovább növelték a kategória alapjainak vagyonát, így összességében 3,5 százalékos vagyongyarapodás volt látható az árupiaci alapoknál. A zártkörű alapok vagyonában hosszabb idő óta először tapasztalhattunk − igaz, nagyon szerény összegű − pozitív irányú tőkeáramlást.
