Az elemzői várakozásoknál valamivel jobb második negyedéves gyorsjelentéssel állt elő a Raiffeisen-csoport, de a számokat még mindig nem lehet szívderítőnek nevezni. A negyedéves profit 160 millió euró lett, ami 54 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól, az elemzői konszenzust viszont néhány százalékkal meghaladja. A nem teljesítő hitelek aránya tovább romlott a negyedévben, a 8,3 százalékos arány 1,1 százalékponttal rosszabb az egy évvel korábbinál. A várakozásoknál jobb eredményben nem a nettó kamatbevételek kedvező alakulása játszotta a szerepet − ez a tétel ugyanis 841 millió euró lett, ami 2 százalékkal kevesebb volt az elemzői várakozásnál. A menedzsment azonban spórolt a céltartalékképzésen, 247 millió eurót tettek félre, míg az elemzők közel 290 millióval számoltak. Az igazi nagy többlet az előrejelzésekhez képest a kereskedési nyereségen lett − legalábbis százalékban számolva. A 130 milliós plusz több mint 50 százalékkal haladta meg az elemzők előrejelzését.
A magyar leányvállalat továbbra is nagyon rosszul teljesít a cégcsoporton belül. A második negyedévben 58 millió eurós veszteség volt, szemben az első negyedévi 20 millió eurós mínusszal − pedig ezt a negyedévet a végtörlesztés már nem terhelte. A romlást ugyanakkor jól mutatja, hogy a 90 napos nem teljesítő hitelek aránya (NPL) a magyarországi Raiffeisennél a március végi 24,8 százalékról 28,4 százalékra nőtt, ami óriási ugrás és jóval meghaladja a csoportátlagot. Valóban bekövetkezett tehát, amitől a bankok Magyarországon féltek: a jó adósok törlesztették elő hiteleiket, így a rossz hitelek aránya tovább romlik és egyelőre semmi nem utal fordulatra.
Napi grafikonok
