BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már banki per is indult a Libor-botrány miatt

2012. július 31. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy amerikai bank pert indított a Libor-botrány miatt, mert szerinte a mesterségesen alacsonyan tartott kamatszinttel kárt okoztak számára − írta a Wall Street Journal. A lap szerint ezzel új szakaszba léphet a botrány, ugyanis több ezer hasonló lépés várható a  pénzintézetek részéről. A mesterségesen alacsonyan tartott Libor ugyanis kihatott az ezt követő jelzáloghitelekre és más kölcsönökre is. A bíróság elé benyújott indoklás szerint tízmilliárd vagy akár több százmilliárd dollárnyi olyan hitelt helyeztek ki New Yorkban, amelyeknél a referenciakamat a Libor volt.  A túl alacsonyan meghúzott Liborral megkárosították a bankot, hiszen ez éveken keresztül a jogosnál alacsonyabb kamatbevételt okozott. A vádat azon 16 bank ellen nyújtotta be a társaság, amelyek 2007 augusztusa és 2010 májusa között meghatározták az USD Libor alakulását.

Jogászok szerint a bank keresete mintául szolgálhat más bankok és egyéb hitelezők számára az USA más államaiban is. Szerintük a manipulációval vádolt hitelintézeteknek a legrosszabb esetben akár több ezer bank vádjai ellen is védekezniük kell. Egyes szakértők értékelése szerint ez lehet a XXI. század azbesztbotránya. Június végén 450 millió dollárnak megfelelő összeggel bírságolták meg brit és amerikai hatóságok a brit Barclayst a bankközi kamatlábak manipulálása miatt. A botrány a bank elnökének és vezérigazgatójának székébe került. Az előttünk álló időszakban újabb és újabb európai és amerikai nagybankok esetében kerülhet sor nagy összegű bírságok kiszabására, amelyek teljes összege elérheti akár a több tízmilliárd dollárt.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet