BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Irak már a Chevront is kitiltotta olajmezőiről

2012. július 26. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Irak kizárta a Chevront az olajipari koncessziós pályázatokon való indulásból, illetve az ország középső és déli területein való szénhidrogén-kitermelésből, miután a társaság bevásárolta magát két kurdisztáni blokkba − közölte a Financial Times. Ezzel az iraki kormány egyértelművé tette, hogy nem engedi be a területére azon cégeket, amelyek Kurdisztánban akarnak kutatni (korábban az Exxont tiltották ki emiatt). Az iraki kormány közlése szerint a Chevron iraki szénhidrogén-kutatási jogokért nem pályázhat a jövőben, illetve az állam tulajdonában lévő olajcégek sem köthetnek vele szerződést. Mindez élesen rávilágít arra, hogy a kurd és az iraki kormányzat közötti feszült viszony továbbra sem enyhül, ami az egyik legnagyobb kockázatot jelenti a Mol számára is, amely szintén kurd területen kutat olaj után. Kérdés, hogyan tudja majd értékesíteni a kitermelt olajat. Az ügy az OMV-t is érinti, amely ugyan kiszállt a Mollal közösen elkezdett kutatásból, azonban a Financial Times szerint a Chevronnal kutatnának abban a két kurd blokkban, amelyben az amerikai olajvállalat 80 százalékos tulajdonrészt vásárolt.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet