BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mélyíti kútját a Mol Kurdisztánban

2012. július 24. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megkezdte a kurdisztáni Akri-Bijeel blokkban a Gulak-1 kutatófúrás mélyítését a Mol − jelentette be a társaság a BÉT honlapján. A tervek szerint 3658 méteres mélységet elérő kút a negyedik kutatófúrási blokkban, és a Bijell−1 felfedező kutatófúrástól 21,4 kilométerre van. Legutoljára a Bakrman−1 kutatófúrás mélyítését jelentette be a Mol, ami a harmadik a blokkban, a Bijell−1 felfedező kutatófúrástól 32, a folyamatban lévő Aqra−1 lehatároló fúrástól pedig 25 kilométeres távolságra helyezkedik el. A Mol eddigi hivatalos tájékoztatása szerint 50 százalékos valószínűséggel akár 3,9 milliárd hordó olajat is tartalmazhat az Akri-Bijeel blokk Bekhme formációja. Az olaj valószínűleg nehéz típusú és gazdaságos kitermelhetőségének megállapításához további vizsgálatok szükségesek. A Dynamic Global Advisors független houstoni tanácsadó cég becslése szerint az Aqra-Bekhme formációban 90 százalékos valószínűséggel 2,5, míg 10 százalékos valószínűséggel 5,4 milliárd hordó készlet lehet, ennek átlaga 3,9 milliárd hordó. A blokkban ugyanakkor több ilyen formáció is van, a készletbecslésekből tehát nem egyértelmű, hogy a teljes blokk mekkora készletet rejthet. Az Akri-Bijeel blokk operátora a Mol-leány Kalegran 80 százalékos részesedéssel, míg a Gulf Keystone Petroleum International 20 százalékkal rendelkezik. A részesedések a későbbiekben az állam, illetve az általa kijelölt harmadik fél 20-20 százalékos belépése miatt módosulhatnak.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet