BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hét százalék fölé ment a szlovén hozam

2012. július 10. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A fontosnak tartott 7 százalékos szintet is áttörte a szlovák állampapír hozama hétfőn. A tízéves futamidejű szlovén államkötvények hozama azért ment a finanszírozhatóság szempontjából fontosnak tartott határ fölé, mert a piacon úgy vélik, Szlovénia lehet az euróövezet hatodik tagja, amely pénzügyi segítségre szorul. Bár a szlovén kormány és az Európai Bizottság is többször alaptalannak minősítette ezeket a spekulációkat, egyre nagyobb nyomás nehezedik Szlovéniára amiatt, hogy gyenge a gazdaság teljesítménye és komoly problémákkal küzd a bankszektor. A pénzintézetek feltőkésítéséhez pénzügyi szakértők szerint 3−5 milliárd euróra lesz szükség. A szlovén állam már 383 millió eurót költött a Nova Ljubljanska Banka (NLB), az ország legnagyobb bankja feltőkésítésére. A szlovén állam 45 százalékkal az NLB legnagyobb részvényese, a Nova Kreditna Banka Mariborban (NKBM), az ország második legnagyobb bankjában pedig többségi részesedése van. A szlovén központi bank becslése szerint a bankok kinnlevőségeinek 18 százaléka nem törlesztő vagy kétes, az építőipari kölcsönöknek pedig 50 százaléka behajthatatlan.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet