BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ha ez egy emelkedés, forgalom is kellene

Felfelé indult el első támaszáról az elmúlt héten a BUX index, azonban ha kitörésre készülne a magyar részvénypiac, ahhoz nem ártana forgalom is.

2012. július 4. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Felfelé indult el a BUX index jegyzése elsődlegesként megjelölt támaszzónájából a múlt héten a Budapesti Értéktőzsdén. A mutató mozgását támasz ellenállás szempontjából − ha erős szinteket nézünk − változatlanul a 17 800 pont magasságában elhelyezkedő korábbi csúcsa és erős támaszként alulról a 16 000 pontos szint határolja be. Ha a trendvonalakat nézzük, akkor a múlt év májusi és ez év februári csúcsokat összekötő trend vonala képezi felülről az akadályt, amely szintén a már említett 17 800 pont körül húzódik. Amennyiben sikerülne szignifikánsan e fölé keverednie a következő napokban az indexnek − ez 18 100 pont feletti zárásokat jelent −, az rendkívül kedvező jel lenne, hiszen a csökkenő trend törése és új, magasabb csúcs beállítása egyértelműen a további emelkedés irányába mutató jelek. A probléma az, hogy a technikai elemzés szabályai szerint az ár mellett kiemelkedő fontossággal bír a forgalom is, pláne új csúcs beállításakor, s ha erre az elmúlt hetekben megszokott, elképesztően alacsony aktivitás mellett kerülne sor, akkor a kitörés is nagy valószínűséggel halálra lenne ítélve.

Az OTP piacán a múlt hét óta sem dőlt el a harc, a bankrészvény árfolyamában a lejtmenet május végén korábbi, április eleji mélypontjának közelében akadt el, felfelé menetét pedig − osztalékkal korrigálva a grafikont − az április végi, valamivel 3800 forint feletti csúcs akasztotta el. A két szint − alul a 3350−3220, felül pedig a 3800 forintos − között egyelőre sávozás bontakozik ki alacsony forgalom mellett. Ha sikerülne a kitörés a kereskedési sávból, akkor felfelé változatlanul mintegy 100 forintonként sorakoznak a további ellenállások a részvény előtt. Ilyen helyzetben egyébként ajánlott a régiós szektortársak teljesítményére is egy pillantást vetni, az OTP-éhez általában leginkább hasonlító Raiffeisen International görbéje a napokban új, magasabb csúcsot csinált a 25,6 eurós szint átütésével, s ez talán kedvező előjel lehet.

A Magyar Telekom árfolyama széles sávba szorult be, ennek alját − az általunk vizsgált, osztalékkal korrigált grafikonon − a 420 forint körüli támaszzóna jelenti. Teteje ideális esetben a 200 napos mozgóátlagok és a korábbi támaszként funkcionáló 473−480 forintos szint jelenthetni, azonban eddig nem volt ereje idáig eljutni a kurzusnak, mint ahogy a február vége óta tartó csökkenő trendhez tartozó RSI csökkenő trendjét sem sikerült legyűrnie az árfolyamnak.

A Richter szinte kiegyenesedő grafikonján az első komolyabb ellenállás 37 500 forint körül található. A Mol tegnap támadta 16 800 forint körüli ellenállási zónáját, azonban nem sikerült a kritikus szint felett zárnia. Ahhoz, hogy középtávon pozitívak legyenek az olajrészvény kilátásai, illene legalább 17 000 forint felett zárnia a részvénynek, a továbbjutást azonban jelenleg a 200 napos mozgóátlag is gátolja − szintén a levágott osztalékszelvényt figyelembe vevő grafikon alapján.

Erős támaszként a 16 ezer pontos szint határolja be alulról a bux mozgását
Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet