BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még hiába vár a jegybankokra az arany

Jelentős fordulat bontakozott ki az arany jegyzésében Ben Bernanke amerikai jegybankelnök beszédét követően a múlt hét végén. A nemesfém árfolyama így egy nap alatt gyakorlatilag visszaadta az előző egy hét emelkedését.

2012. június 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az arany egy hét alatt majdnem 70 dollárt emelkedett az 1550 dolláros szintről, annak reményében, hogy a borzalmas májusi amerikai foglalkoztatottsági adat hatására újabb monetáris lazítás indulhat be az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve részéről. Ugyanakkor ezt a Fed elnökének csütörtöki beszéde egyáltalán nem támasztotta alá, sőt Bernanke inkább arról beszélt, hogy monetáris eszközökkel már nem lehet gazdaságot élénkíteni, ehhez fiskális változások kellenek. Ez okozta az arany gyors visszaesését − mondta a Napi Gazdaságnak Misik Sándor, a Solar Capital portfóliókezelője, aki szerint az arany a legérzékenyebb árupiaci termék, különösen az inflációs kockázatok tekintetében. Misik szerint így igazán komoly dolog nem történt az elmúlt egy hétben, az arany ugyanis megmaradt az 1550 és 1700 dollár közötti sávjában. Rövid távon tehát technikai alapon az 1700 dolláros árfolyam átlépése hozhat csak vételi jelzést − mondta Misik. Az arany vásárlásánál azonban a technikai szintek mellett érdemes a fundamentumokat is figyelembe venni. Ebből a szempontból fontos hír lehet, hogy az ázsiai jegybankok komolyabb vásárlók a piacon, és éppen a dollárt cserélik aranyra. Az ázsiai bankok 1520 dolláros árfolyamszint körül jelennek meg vevőként, így ez egy különösen erős támasz − véli Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője.

A Solar szakértője szerint hosszabb, 5−10 éves távlatban minden portfólióban ott a helye az aranynak, amelynek a teljes befektetői tőke 5-10 százalékát kell kitennie. Az általános vélemény szerint ez a befektetési eszköz véd a legjobban az inflációs kockázatok, így a jegybanki pénznyomtatás káros hatása ellen − az arany újabb emelkedését pont egy ilyen lépés, vagyis a monetáris lazítás újabb körének elindítása indíthatja el.

Az arany árfolyama ráadásul 2005 óta, az akkori 400 dolláros szintről folyamatos emelkedő trendben van, így lassan itt az ideje egy jelentősebb korrekciónak. Amennyiben azonban ez az elkövetkező időszakban lezajlik, akkor akár újabb, hosszú évekig tartó emelkedő trendbe léphet az árfolyam.

Az arany idei gyengélkedése Háda szerint a világgazdaság lassulása miatti csökkenő árupiaci keresletnek tudható be. A nyersanyagárak esése ráadásul mérsékelte az inflációs várakozásokat is, és az ECB kivételével a jegybankok sem voltak túl aktívak − mindkét tényező az arany vonzerejét csorbítja. Az euróválság mélyülése miatt azok a befektetők, akiket váratlan veszteség ért, korábban felépített aranypozícióikból pótolhatták a mínuszokat. Ráadásul az ipari és technológiai szektor kevesebb aranyat vásárolt az elmúlt negyedévben, de ékszerekből is kevesebb fogyott az indiai adóterhek miatt. Az aranyat tartó etf-ekbe is csökkent a tőkebeáramlás. Ugyanakkor Háda szerint fordulat jöhet az arany árfolyamában és főleg az euróval szemben tartja érdemesnek a nemesfém vásárlását. Varjú Péter, az Erste üzletkötője szerint azonban már vége az arany aranykorának. Jól mutatja ezt, hogy az európai félelmek ellenére sem tud rallyzni az árfolyam. Varjú szerint aranyba inkább 2008 és 2010 között áramlott igazán a tőke, amikor az emberek nem tudták, hogy hová kell menekülni; ennek az időszaknak azonban vége.

Varjú szerint ugyanez vár az amerikai és a német kötvénypiacra is. Ezért a mostanihoz hasonló rövid rally-k esetében rövid távon érdemes csak aranyat venni, de a stratégiai irány az eladás a szakember szerint. Miró józsef, az Erste vezető stratégája is azon a véleményen van, hogy fundamentálisan nincsenek igazából árfelhajtó tényezők az arany piacán. Bár az újabb monetáris pénznyomtatás miatt valóban kialakult egy felfelé mutató kockázat, azonban a legnagyobb vevőnek számító India gazdasága szenved, ráadásul nem is ilyenkor vannak a nagyobb vételek, hanem inkább az év vége felé. Emellett Miró optimista az európai válság megoldásával kapcsolatban, ezért úgy véli, az újabb LTRO is elkerülhető lesz. Ráadásul az amerikai gazdaság is csak átmeneti nehézségekkel küzd − az elmúlt évek javulása jó alapot teremt a további növekedésre, így ott sem biztos, hogy szükség lesz újabb jegybanki beavatkozásra.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet