Hiába emelkedett első idei negyedévben a Magyar Telekom konszolidált árbevétele 2,9 százalékkal, főként az újenergia-üzletág bevételei miatt, az év egészére mégis 1,7 százalékos visszaesést várunk az elektromosáram- és gázüzletágtól tisztított árbevétel tekintetében − olvasható az Equilor telekomvállalatról írt elemzésében. A brókercég szerint jövőre további 0,3 százalék lehet a visszaesés, amit főként a mobil- és vezetékestelefon-előfizetők számának csökkenése okozhat. Mivel az újenergia-üzletág csak kismértékben segíti a társaság profitabilitását, és a magas nyereséghányaddal működő hangszolgáltatás forgalma visszaesik, ezért a fedezeti hányad a tavalyi 72 százalékról 2016-ig 66,5 százalékra csökkenhet.
Az Equilor számításai szerint idén 32,5 milliárd forint extra adót fizethet a cég, amelyből 24,5 milliárd forint a régi telekomadóból, 8 milliárd forint pedig az új, percenként és sms-enként 2 forintos telefonadóból adódik össze. Jövőre − a telekomadó megszűnésével − 19 milliárd forint lehet az extra adóterhelés. Az általános áremelés az Equilor szerint az előfizetők lemorzsolódásának gyorsulásához vezetne. Az idén 27,5 milliárd forintra csökkenhet a társaság által megtermelt készpénz, főként a 21 milliárd forintra rúgó amerikai tőzsdefelügyeleti és igazságügyi minisztériumi büntetés és a két különadó együttes hatása miatt. Jövőre viszont a megtermelt készpénz újra emelkedhet, így akár 55 forint is lehet a részvényenkénti osztalék. A brókercég ennek ellenére konzervatív, 50 forintos osztalékot vár, és a korábbi, hosszú távú tartásra vonatkozó ajánlását is megerősíti.
