Május végére az előző hónaphoz képest közel 28 százalékkal új, 303,8 milliárd frankos csúcsra emelkedett a svájci jegybank devizatartalékának összege − közölte előzetes adatok alapján a svájci jegybank (SNB) csütörtök reggel. A tartalék emelkedése jelzi, hogy az eurózóna adósságválságától egyre jobban tartó befektetők folyamatosan teszik frankba a pénzüket, pedig a jegybank többször jelezte, mindenáron tartani fogja ezt a szintet. Eddig erre csak kommunikációjával utalt a svájci jegybank, a most megjelent adatok azonban egyértelműen jelzik az SNB elszántságát. A spanyol és a görög válság mellett ebben nincs is semmi meglepő − véli Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizakereskedője. A szakértő a Napi Gazdaságnak azt mondta: jól látszik, hogy továbbra is menekül a tőke a frankba, egyelőre azonban nem valószínű az 1,20-as sáv feladása. Amíg válságos a helyzet a világban, addig arra sem lát esélyt a Commerzbank kereskedője, hogy nagyon eltávolodna az 1,201-es keresztről az árfolyam.
Májusban az euró/frank jegyzés számos alkalommal igen közel süllyedt az 1,20-as szinthez, és a jelentős vásárlások ellenére sem távolodott el onnan. A hónap végén ugyanakkor gyors frankesést váltott ki az a piaci szóbeszéd, ami szerint akár különadót is kivethet Svájc a nagy összegű külföldi betétekre; miután azonban ez nem volt igaz, és nem is várható ilyen lépés, csak átmenetinek bizonyult a frank gyengülése − emlékeztetett Ruzsonyi, aki szerint azért nem kizárt, hogy meglepi a piacokat a jegybank. Az is biztosnak látszik azonban, hogy a jegybank beavatkozása nélkül a keresztárfolyam már 1,10 vagy az alatt lenne − mondta Ruzsonyi.
