Az elhúzódó globális gazdasági válságban eddig tapasztalt folyamatok következtében a világ aranykereslete 5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest − állapította meg a World Gold Council (WGC), vagyis az Aranyvilágtanács a 2012 első negyedévét áttekintő jelentésében. Az első negyedévben az arany kereskedelmi összmennyisége 1097,6 tonna volt, az aktuális aranyáron számolt piaci értéke pedig 59,7 milliárd dollárt tett ki. Az első negyedévben az arany ára 16 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
A tanács jelentése szerint az arany keresletének a csökkenésében jelentős szerepe volt, hogy visszaesés tapasztalható az ékszer- és a technológiai szektorokban, amelyet az etf-ek (tőzsdén kereskedhető alapok) és az ahhoz hasonló termékek részéről mutatkozó élénk kereslet sem tudott ellensúlyozni. Az ipari kereslet csökkenésében a WGC szerint a magas árak is szerepet játszottak. A különböző iparágak (például a technológiai gyártás, fogászat) összesen 107,7 tonna aranyat használtak fel, ez hétszázalékos visszaesést mutat. Az ennél kisebb visszaesés tehát annak volt köszönhető, hogy a kereskedési oldalon bővülés volt az etf-eknek és a hozzájuk hasonló termékeknek köszönhetően. Az első negyedévben ezek az alapok összesen 51,4 tonna aranymennyiséggel kereskedtek.
Az aranytömbök és -érmék piacán viszont enyhe csökkenést regisztráltak. A 260 tonnányi tömb- és 51,3 tonnányi érmeforgalom a visszaesés ellenére is robusztusnak mondható. Az ékszerszektorban 519,8 tonna volt a kereslet mennyisége, ez hat százalékkal kevesebb az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest. A magas ár eredményeként viszont a kereslet összértéke amerikai dollárban számolva 14 százalékkal emelkedett, így elérte a 28,3 milliárd dollár rekordot. Az arany szempontjából fontos piacok − India, a Közel-Kelet és Európa − produkáltak gyenge eredményt, ezzel szemben Kína, Oroszország és Egyiptom erős vásárlási kedvet mutatott. Az Egyesült Államokban a tömb- és érmeértékesítés 32 százalékkal, 13,6 tonnára csökkent. A kereslet értéke 739,2 millió dollár volt, ami 17 százalékos visszaesést jelent 2011 első negyedével összehasonlítva.
A jegybankok továbbra is a legaktívabb vásárlók közé számítanak, ugyanakkor itt is csökkenés érezhető a kereslet terén 2011 első negyedévéhez viszonyítva. Az első negyedévben a nettó vásárlások 80,8 tonnára rúgtak, ami a világ aranykeresletének hét százalékát tette ki. Az egyik legnagyobb vásárló Oroszország volt, amely márciusban 16,5 tonnával bővítette vagyonát. Így összesen 895,7 tonnával rendelkezik, ami valutatartalékai 10 százalékát teszi ki.
Sokat vásárolt még Mexikó, amely 16,8 tonnát vett, míg Kazahsztán 14,2 tonnát szerzett be. A Fülöp-szigetek jegybankja is jelentős mennyiséget vásárolt, de ennek mértékéről nem számolt be. Gazdaságilag súlyos helyzetben lévő két kelet-európai ország is növelte készletét − Fehéroroszország 5, Ukrajna 1,2 tonnával.
A jegybankok részéről a kereslet akár újabb rekordokat érhet el a következő hónapokban.
