− Most először juthatnak Masterplast-részvényekhez a kisbefektetők. Miért pont tőzsdei aukció keretében kerül sor az értékesítésre?
− A tőzsdei aukció nagyon hatékony és sok szempontból hasznos modell. Az egyik legnagyobb előnye, hogy már meglévő részvényeket adunk el úgy, hogy az elszámolás T+1 nappal megtörténik, azaz akik vásárolnak a részvényekből, már a szerdai aukciót követően − befektetési szolgáltatójuktól függően −, akár már csütörtökön kereskedhetnek is vele. Ráadásul minden tőzsdei szekciótag részt vehet az aukción, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mindenki a saját brókercégénél vagy bankjánál leadhatja az igényét, így nem kell külön jegyzői hálózatot létrehozni, és senkinek sem kell máshová vándorolni ahhoz, hogy részvényt vásárolhasson.
− Az árat hogyan határozzák meg?
− Egy maximumárat állapítottunk meg 693 forinton, ami mintegy 10 százalékkal van a korábbi intézményi jegyzés 630 forintos ára felett. Ezzel is azt akartuk elérni, hogy a kisbefektetők is olyan áron jussanak a részvényekhez, ami nem túl magas, így nekik is érdemes befektetni. Ugyanakkor azt is jeleztük, hogy 630 forint alatt, tehát az intézményi jegyzési árnál alacsonyabb értékben nem áll szándékunkban részvényeket értékesíteni, így ezen ár alatt nem érdemes ajánlatot tenni. A végleges árat annak alapján határozzuk meg, hogy mely árszinten kellően erős a kereslet. Végső soron így egy árfolyam lesz, következésképpen aki e fölött tett ajánlatot, az is ezen a szinten kapja meg a részvényét, aki viszont alatta, az lemaradhat a lehetőségről.
− A jelenlegi piaci környezetben mennyire reális a maximumár környéki értékesítés?
− Az elmúlt napok piaci fejleményei nem túl kedvezőek az eladó szempontjából. Ugyanakkor úgy döntöttünk, ennek ellenére megtartjuk az aukciót, bár azt mi is érezzük, hogy a maximumár elérésére kevés az esély. Úgy gondoljuk azonban, talán elég rossz hír jött ki a nemzetközi gazdaságból az elmúlt napokban, és így talán szerdára egy kicsit kedvezőbb lesz a hangulat.
− Mekkora lenne az a részvénymennyiség, amit mindenképpen eladnának?
− Az eladásnál 1,2 milliárd forintot tűztünk ki elsődleges célnak, amit tőkeemelésre fogunk fordítani. E felett amennyiben igény mutatkozik rá, a likviditás növelésének érdekében még további 600 millió forinttal megtoldhatjuk az értékesítést a két fő tulajdonos pakettjéből.
− A korábbi intézményi jegyzésből befolyt 1,1 milliárd forintot is figyelembe véve a megcélzott összeg milyen időtávra biztosít elegendő forrást a cégnek?
− A mostani tőkeemeléssel jó időre biztosított lesz beruházásaink fedezete. Így legközelebb csak 2014−2015-re tervezünk egy újabb, akkor már remélhetőleg nemzetközi kibocsátást, vizsgáljuk ugyanis a varsói tőzsdén történő listázás lehetőségét is.
− Amennyiben sikeres lesz az aukció, hogyan változik a tulajdonosi struktúra?
− Jelenleg nekem 45,5 százalékom van a cégben, míg Ács Balázsnak 35,6 százaléka, az intézmények pedig 14,4 százaléknyi papírt birtokolnak. A maradék a menedzsmenttagok tulajdonában van. A sikeres aukcióval a közkézhányad 35 százalék fölé nőhet, így 60-65 százalékra csökkenhet együttes részesedésünk Balázzsal.
− Várhatóak további részvényeladások a két fő tulajdonos részéről, mekkora az a tulajdoni hányad, ami alá már nem akarnak lemenni?
− A mostani jegyzés keretében hat hónap értékesítési stopot vállaltunk, de ez nem jelenti azt, hogy utána részvényeket szándékozunk eladni. Legközelebb valószínűleg csak a korábban jelzett 2014−2015-ös kibocsátásnál fogunk értékesíteni újabb részvényeket. Az együttes részesedésünket azonban akkor sem akarjuk 50 százalék alá csökkenteni.
− A szerdai jegyzésben részt vevők miben bízhatnak, illetve milyen időtávra ajánlja a Masterplast részvényeinek a vásárlását?
− Az idei tőkeemelésekből befolyt összegeket beruházásokra fordítjuk. Jelenleg Romániában és Ukrajnában van folyamatban újabb gyártókapacitás kiépítése, de a tervek között szerepel egy magyarországi beruházás is. Ezek pedig a reményeink szerint két számjegyű növekedést hozhatnak az árbevételben és ennél is többet EBITDA-szinten. A jelenlegi bizonytalan környezetben azonban inkább azt tanácsolnám, hogy aki most vesz Masterplast-részvényt az legalább másfél éves távlatban gondolkodjon.
