BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keserédes lett a Telekom eredménye

A tavalyinál jobb bevételi számokkal örvendeztette meg tulajdonosait a Magyar Telekom, a nettó profit azonban halványabb lett az előző évinél − igaz, így is meghaladta a várakozásokat. Az új adó miatt továbbra is maradhat a részvényenként 50 forintos osztalék.

2012. május 11. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vegyes első negyedéves gyorsjelentéssel állt elő a Magyar Telekom, az alapvető tendenciák azonban az elmúlt időszakhoz képest nem változtak − értékeltek az elemzők. Az év első három hónapjában 14,9 milliárd forint nettó eredményt ért el a vállalat; ez 16,4 százalékkal elmarad a tavalyitól, de jobb, mint az elemzői várakozás. A cégcsoportnál az árbevétel közel 3 százalékkal, 146,6 milliárd forintra bővült, és ez is meghaladta a szakértők előrejelzését. A Telekom − a várakozásoknak megfelelően − elsősorban az energia-viszonteladásból származó bevétellel ellensúlyozta a vezetékes és mobil hangalapú bevételek csökkenését, de kedvezően hatott a forint gyengülése is a nemzetközi leányvállalatok forintban számolt bevételeire. Az árbevételen belül nagyobb súlyú, ám alacsony profittartalmú energiaértékesítés hatására az EBITDA 3,1 százalékkal, 51,6 milliárd forintra mérséklődött. Az EBITDA-t rontották a vizsgálattal kapcsolatos költségek és elhatárolások, az ingatlanértékesítés miatt magas bázis, valamint a leépítések miatti végkielégítéssel kapcsolatos költségek is.

Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató a gyorsjelentést követően a tervezett telefonadóról kifejtette, kérdéses, hogy az új teher megfelel-e az uniós jogszabályoknak, miután ez − a szerdán megismert formájában − vállalati, és nem fogyasztói adó lesz. A cégvezető szerint még korai lenne arról beszélni, hogy a társaság megtámadja-e a majdani rendelkezést. Az új adóval kapcsolatos éves kiadások összehasonlíthatóak lesznek az idén \"kifutó\" telekom-, azaz válságadóval − mondta Mattheisen a Napi Gazdaságnak. Telekomadó címen tavaly a társaság 24 milliárd forintot fizetett be. (Az állam éves szinten 52−60 milliárd forintra számít az új adóból.) Az új tehernek ráadásul beruházásigénye is van, így pontosan még nem ismert a hatása.

A Magyar Telekom az idei tervszámokban nem valószínű, hogy számolt az új teherrel. A gyorsjelentés szerint az idén 597,6 milliárd forint árbevételt és 196 milliárd forint EBITDA-t érhet el a vállalat. Az előrejelzésben azonban csak a 25 milliárd forintnyi telekom-különadóval számolnak, ami még a régebben bevezetett szektoradót jelenti. Ezen felül további 17,4 milliárd forintos terhet jelentenek a céget érintő vizsgálatokkal kapcsolatos költségek, valamint 6 milliárdot a végkielégítésekre fordított összeg.

A gyorsjelentést követően új történelmi mélypontra esett a Magyar Telekom árfolyama − hívja fel a figyelmet az Erste és az Equilor elemzése is. Az Erste szerint az erősen túladott részvényt csak rövid távra érdemes vásárolni. A jó eredmény elsősorban a vezetékes-üzletágon belül szerepeltetett energia-üzletágnak volt köszönhető, melynek bevétele az egy évvel korábbi 682 millió forintról 6 milliárd forintra nőtt. Ennél optimistább viszont az Equilor, amely a telefonadó bevezetésével azzal számol, hogy megmarad az 50 forintos osztalékfizetésnél a társaság. Ez kiábrándulást nem jelent, mivel a piaci szereplők többsége véleményük szerint amúgy is számolt valami addicionális teherrel 2013-tól. Az 50 forintos osztalékfizetést alapul véve a papírok 10,8 százalékos osztalékhozammal forognak, ami jócskán meghaladja az ötéves futamidejű magyar államkötvény 8 százalék feletti hozamát. A korábbi években látott 150-200 bázispontos értékelési prémium viszont tartogat még mozgásteret a Magyar Telekom árfolyam-emelkedését tekintve, így vételre ajánlják a részvényt. A Concorde már sokkal óvatosabban fogalmaz, bár a Magyar Telekom fundamentumai az EBITDA- és az árbevétel dinamikát nézve is egészségesek és a legjobbnak számítanak a régióban, csak egyenlő súlyozást javasol a társaság. Ennek oka a negyedik mobilszolgáltató belépése miatti kockázatok és az új telekommunikációs adó, ami miatt nem várnak felülteljesítést az amúgy árazása alapján olcsó részvénytől.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet