Az OMV osztrák energiaipari társaság egyszeri tételektől és az árváltozás hatásától megtisztított üzemi eredménye 9 százalékkal, 800 millió euróra nőtt az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához képest − közölte szerdán a társaság. Ez 4 százalékkal meghaladta az elemzők várakozását, és a tavalyi utolsó negyedéves 737 millió eurós nyereséget is. A tisztított nettó eredmény ugyanakkor 39 millió euró lett, ami 20 százalékkal jobb a várakozásoknál. Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) 1,39 euróra nőtt az egy évvel korábbi 1,24 euróról és a tavaly negyedik negyedévi 65 centről.
A jó eredmény főként a magas olajárnak, a hideg közép-európai tél miatt megnövekedett fogyasztásnak és a líbiai kitermelés növekedésének köszönhető. A líbiai kitermelés a polgárháború előttihez képest 85 százalékos szintre állt vissza. A finomítói árrések továbbra is nyomás alatt voltak, és ez az OMV várakozása szerint az év hátralévő részében is így lesz a várhatóan magas olajár miatt − igaz, az első negyedévhez viszonyítva javulhat az árrés.
Az elemzők várakozásait egyébként a kitermelésen elért 767 millió eurós profit mellett a gáz és energia szegmens 99 millió eurós nyeresége is meghaladta. Ugyanakkor a finomításon és kereskedelmen még mindig 30 millió euró volt a veszteség. Az adó- és kamatfizetés előtti eredmény (EBIT) 912 millió euró volt az év első három hónapjában, 12 százalékkal több, mint a tavalyi első negyedévben.
