Négyhavi csúcsra erősödött az amerikai dollár az ausztrál dollárral szemben; az aussie esésének több oka is van, ám a vételekkel vigyázni kell, egyelőre inkább eladni érdemes − vélik a szakértők. Az ausztrál jegybank már korábban egyértelmű célzást tett, hogy kamatot vághat, mivel a vártnál gyengébb gazdasági növekedés fékezi az inflációt, gyengíti az ausztrál dollárt és leszorítja az kötvényhozamokat. A jegybank áprilisban még változatlanul, 4,25 százalékon hagyta alapkamatát, májusban viszont váratlanul 50 bázispontot vágott, ami után az ausztrál dollár komoly gyengülésnek indult.
Az 1,05-ös május eleji szintekről 1,01 alá erősödött az amerikai dollár az ausztrál dollárral szemben, jelenleg 1,011 környékén mozog, köszönhetően az amúgy is dollárt erősítő nemzetközi hangulatnak. A hirtelen gyengülést a kamatcsökkentés mellett az ausztrál gazdaság küszködése is okozza: számos gyenge makroadat miatt többen már-már az ausztrál buborék kipukkadásáról beszélnek. A megépült ingatlanok árindexe az első negyedévben 1,1 százalékkal csökkent és immár egymást követően ötödször esett vissza. Hároméves mélypontra zuhant áprilisban a szolgáltatási szektor konjunktúramutatója is. Ráadásul az ausztrál dollár nyersanyagdeviza, ami azt jelenti, ha az olajnak és az aranynak nem megy jól, akkor a devizaárfolyam is esik − mondta a Napi Gazdaságnak Csajbók Róbert, az ING devizakereskedője. Kína jelentős vevője az országnak, így a kínai gazdaság lassulása sem tesz jót az ausztrál dollárnak.
Csajbók szerint ezért továbbra is inkább az eladásokat kell keresni, főleg hogy tört a többször is érintett 1,02-es szint. A londoni elemzések is azt támasztják alá, hogy a nagyobb hedge fundok továbbra is az ausztrál dollár gyengülésére játszanak, így amennyiben újra visszatesztelné az 1,02-es szintet a keresztárfolyam, érdemes lehet megnyitni a shortokat − véli Csajbók.
