BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már látszanak a javulás jelei a magyar alapkezelőknél

A jelentős tőkekivonás ellenére optimisták a lapunk által megkérdezett alapkezelők. Lassú fordulatra utaló jelek ugyanis már vannak.

2012. április 27. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magas magyarországi kamatkörnyezetet − így a banki betéti akciókat −, valamint a végtörlesztés által generált év eleji kiáramlást a legtöbb piaci szereplő megsínylette. A helyzet azonban lassú stagnálásba, sőt javulásba fordult, és már érzékelhető az alapokból történő kiáramlás lassulása, esetleg a tőkebeáramlás elindulása − mondta Tuli Péter, az Aegon Alapkezelő szenior menedzsere a Napi Gazdaságnak. Ne gondoljunk azonban hirtelen, óriási tőkebeáramlásra, de a befektetési alapok javuló historikus hozama − az infláción felüli reálkamat − szép lassan megint a befektetések irányába mozdítja el reményeink szerint a lakosságot középtávon. Szép teljesítményt lehetett elérni ugyanis nagyjából december közepétől, illetve az év végétől a legtöbb magasabb kockázati profilú részvény-, feltörekvő piaci kötvény- és abszolút hozamú alappal. Ezeknek az alapoknak a kiemelkedő teljesítménye a január−márciusi időszakban is szerencsére kitartott − mondta Tuli. A magyar részvényekre sajnos ez csak szelektáltan volt igaz. Több részvényalap is volt az elmúlt időszakban, amelyik sikeresen lovagolta meg a tőzsdei emelkedést, kiemelkedő hozamot elérve. Más alapjainknál, így az abszolút hozamúaknál pedig az alulárazott, legkevésbé kedvelt befektetéseket preferáltuk − magyarázta Tuli. Ilyenek voltak a külföldiek által nem kedvelt, ezért alulsúlyozott, devizában kibocsátott állampapírok, vállalati kötvények, amelyeknél jelentős árfolyam-emelkedést lehetett elérni.
Januárban erőteljes tőkekiáramlást érzékelt a Concorde Alapkezelő is, azonban februárban és márciusban már a tavalyihoz hasonló értékesítési volument értek el − mondta Telegdi René intézményi üzletág-igazgató. Az első negyedévben az abszolút hozamú alapok teljesítettek a legjobban értékesítési szempontból, ezen belül is az alapok alapja válogatásuk könyvelhette el a legnagyobb beáramlást, ahová közel két és fél milliárd forintot tettek be a befektetők.

A várt trendnek megfelelően januárban a K&H Alapkezelő befektetési alapjaiból is jelentős összegeket váltottak vissza a befektetők. A trend februárban és márciusban mérséklődött − mondta Horváth István, K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. Miközben azonban az állományok rövid távon csökkentek, a megtakarítókban megerősödött az a tudat, hogy a befektetési alapok hosszabb és rövidebb időtávú befektetésekre is alkalmasak, és egy váratlan alkalom vagy kényszer esetén − amilyen a végtörlesztés volt − az alapokban tartott összegek többségükben könnyen mobilizálhatók. A befektetési alapokkal kapcsolatban a hatás azonban Horváth véleménye szerint közép- és hosszú távon sokkal inkább pozitív, éppen az átláthatóság és a hatékonyság miatt, amit most bizonyítottak. Így a befektetők bizalma összességében tovább erősödhetett a befektetési alapok iránt. Az első negyedévben a legkisebb nettó kiáramlás a tőke- és hozamvédett alapoknál volt (a januári nagy lejáratok ellenére is), illetve ezekben az alapokban február és március már nettó beáramlást mutatott a K&H-nál.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet