A Goldman Sachs friss elemzése szerint növelték vételi kitettségüket az Egyesült Államokban bejegyzett hedge fundok. A 674 vizsgált alap összes részvénypiaci pozíciója több mint 1100 milliárd dollárra rúgott az év elején − derül ki február közepén leadott jelentéseikből. Ebből 715 milliárd dollárnyi pozíció részvényekben vagy részvény- és részvényindex alapú ETF-ekben meglévő vételi pozíció volt, míg 383 milliárd dollárt tettek ki a részvény- vagy ETF-eladási pozíciók. A hedge fundok nettó vételi kitettsége így 46 százalékos volt, szemben a tavalyi harmadik negyedév 36 százalékával.
A vételi és eladási pozíciókat nettósítva kiderül, hogy az iparág szereplői körében a technológiai cégek részvényei voltak a legkedveltebbek, a szektor irányában vételi kitettségük 21 százalékosra rúgott. Ezt követik 20 százalékkal a ciklikus fogyasztási cikkeket gyártó cégek papírjai, majd az energetikai cégek 14 százalékkal.
A hedge fundok portfólióinak forgalma, azaz az a mérőszám, amely azt mutatja, hány százalékát cserélik le pozícióiknak vagy módosítanak rajtuk, a negyedik negyedévben rekordmélységbe, 24 százalékra csökkent. A legnagyobb értékű pozíciók esetében ez az arány mindössze 14 százalékos, ami azt jelzi, hogy a legjobbnak tartott befektetéseikhez a szokásosnál jobban ragaszkodnak a portfóliómenedzserek. Az alapok teljesítménye ráadásul nagymértékben függ néhány kulcsrészvény teljesítményétől. A hedge fundok eszközeinek átlagosan 64 százaléka volt befektetve a 10 legnagyobb pozíciójukba, ez egy átlagos, nagy kapitalizációjú részvényeket tartó részvényalap esetében alig 34 százalék.
A piac sztárrészvénye kétségtelenül az Apple, amely az összes hedge fund egyedi részvényekre meglévő pozícióinak átlagosan 8 százalékát teszik ki. A vételi és eladási pozíciókat is tartó hedge fundok 20 százalékának van 10 legnagyobb pozíciója között Apple-részvényekre nyitott vételi vagy eladási pozíció.
