A Magyar Telekom bevételei összességében 1,6 százalékkal, közel 160 milliárd forintra emelkedtek 2011 negyedik negyedévében, ami jóval meghaladja az elemzők 2,4 százalékos csökkenésről szóló várakozását. A meglepően jó szám a gyorsjelentés szerint a vezetékes hangalapú bevételek csökkenése lassulásának, valamint az energiaértékesítésből származó bevétel növekedésének köszönhető − főleg ez utóbbi lepte meg az elemzőket. Ezenkívül folytatódott a televízió-, illetve a nem hangalapú mobilszolgáltatásokból származó bevételek növekedése, az okostelefon-eladásoknak köszönhetően pedig a mobilkészülékek értékesítése. A rendszer-integrációs és információtechnológiai szolgáltatásokból származó bevételek is számottevően nőttek néhány jelentős projekt elnyerése révén. Az előbbieket részben ellensúlyozta, hogy a mobilvégződtetési díjak 2010. decemberi csökkentése következtében mérséklődtek a magyarországi mobil-nagykereskedelmi bevételek.
Marad az ötvenforintos részvényenkénti osztalék
Az EBITDA 79,4 százalékkal nőtt az utolsó három hónapban, hiszen 2010-ben a telekomadó teljes összegét a negyedik negyedévben számolták el, míg most csak az arányos rész terhelte az utolsó negyedévet. A működéshez kapcsolódó EBITDA 0,8 százalékkal emelkedett a költségcsökkentési intézkedéseknek köszönhetően, melyek elsősorban a marketing-, valamint az anyag- és a fenntartási költségekre irányultak. A működéshez kapcsolódó EBITDA-ráta a tavalyi negyedik negyedévben 36,2 százalék volt a 2010. negyedik negyedévi 36,5 százalékkal szemben. Feltehetőleg a jó EBITDA-számok miatt dönthetett úgy a cég igazgatósága, hogy ismét 50 forintos részvényenkénti osztalékot javasol a tavalyi év után. A rendkívüli tételek az utolsó negyedévben 11 milliárd forintot tettek ki, szemben az egy évvel korábbi 31,2 milliárddal. Az értékcsökkenési leírás 31,8 százalékkal nőtt 2011-ben 2010-hez viszonyítva. A jelentős növekedést az okozta, hogy az értékesítési költségekkel csökkentett valósérték-kalkuláció alapján a Macedónia szegmensre 31,4 milliárd forint értékvesztést kellett elszámolni. Az értékvesztés elszámolásának fő indoka az, hogy a Macedónia szegmens 2011-ben készült 10 éves bevételi terveit az egy évvel korábbihoz képest 15−25 százalékkal csökkenteni kellett a kedvezőtlen gazdasági környezet és a vártnál erősebb mobilpiaci verseny miatt, melyek jelentős áresést okoztak, valamint magasabb mértékű készüléktámogatást kényszerítettek ki. Elsősorban ez okozta, hogy a negyedik negyedévben több mint 40 milliárd forintos mínuszt szenvedett el a cég.
A sok leírás miatt így a harmadik negyedév végén még 32,9 milliárd forintos nyereség az év végére 7,5 milliárd forintos veszteségbe fordult.
A mínuszos évhez nagyban hozzájárult, hogy a nyereségadó jelentősen, 27,5 milliárd forinttal emelkedett a magyarországi adótörvényben történt változások következében. Tavalyelőtt ugyanis a negyedik negyedévben egy egyszeri 14,6 milliárd forint összegű adójövedelem került elszámolásra a magyar társasági adótörvény változása miatt, melynek értelmében 2013-tól a magyar társasági nyereségadó mértékét 19 százalékról 10 százalékra csökkentették. Tavaly novemberben az adótörvényt ismét megváltoztatták, és a korábban hatályos általános 10 százalékos társasági adókulcs helyett továbbra is a 19 százalékos adókulcs maradt érvényben. A 2010. negyedik negyedévben könyvelt egyszeri halasztottadó-kötelezettségben történő csökkenést a tavalyi negyedik negyedévben visszaforgatták, így a csoport nyereségadója 15 milliárd forinttal nőtt.
Nehéz évre számítanak 2012-ben is
Christopher Mattheisen, a cég elnök-vezérigazgatója a gyorsjelentésben leszögezi, 2012-ben várhatóan nem kerülhetik el, hogy az eredményeiken megmutatkozzon az akár recesszióhoz is vezető romló gazdasági környezet hatása, miközben a szabadon elkölthető jövedelem csökkenésétől való félelmek is erősödnek. Ugyanakkor az új bevételforrások most eredményesnek tűnnek, és reményeik szerint éves szinten stabilizálják csoportszintű bevételeket. Az új bevételforrások azonban alacsonyabb jövedelmezőségűek. Ennek következtében a cégnél arra számítanak, hogy bár bevételeik éves szinten változatlanok maradnak vagy legfeljebb 2 százalékkal csökkennek, a működéshez kapcsolódó EBITDA 4-6 százalékkal mérséklődik.
Az elemzők még nem vásárolnának a részvényből
A Magyar Telekom eredménye árbevétel és EBITDA soron megfelelt a várakozásunknak − írta a gyorsjelentésre kiadott kommentárjában az Erste. Elsősorban azonban a macedón leírás miatt maradt el a negyedéves eredmény jóval a várakozásuktól. Az Equilor szerint a Magyar Telekom szempontjából legfontosabb hír, hogy a megtermelt készpénz a 2010-es 77 milliárd forintról 2011-ben 92 milliárd forintra ugrott. Ez akár 65 forintos osztalékfizetést is lehetővé tenne, a kifizetés azonban az elemzőház várakozásainak megfelelően 50 forint maradt, így tartás a részvényre adott ajánlásuk.
Szintén tartáson hagyta ajánlását a Concorde. A brókercég elemzői szerint a legnagyobb meglepetést árbevétel soron érte el a Magyar Telekom, hiszen az elemzői konszenzus alapján várt visszaeséssel szemben növelni tudta bevételeit a társaság. A Concorde elemzője szerint a Magyar Telekomnál kedvező folyamatok bontakoztak ki, a tavalyi negyedik negyedév kifejezetten jól sikerült. Ugyanakkor ajánlását nem változtatta vételre, mivel meglátásuk szerint a negyedik mobilszolgáltató megjelenése jelentősen ronthatja a Magyar Telekom profitabilitását a következő években.
