A NYSE Euronext és a Deutsche Börse fúziója az EU versenyjogi vizsgálata miatt meghiúsulni látszik, ám a háttérben zajlanak a tárgyalások, így még nem eldöntött a meccs − mondta el Mohai György vezérigazgató a BÉT sajtótájékoztatóján. Ennek kapcsán a kereskedési rendszer cseréjéről a Napi Gazdaság kérdésére Mohai egyelőre nem kívánt nyilatkozni. A döntést majd a BÉT közgyűlése hozza meg, ám a fő tulajdonos Wiener Börse a csoportszinten használt Xetra bevezetését szorgalmazza a továbbiakban is. A legutóbbi közgyűlésen az a döntés született, hogy a rendszer cseréjével megvárják a DB−NYSE fúzió lezárulását az összeolvadt börze által választott platform esetleges átvétele miatt.
A tavalyi számok kapcsán Mohai György elmondta, az azonnali részvénypiacon a hazai magánbefektetők aránya három százalékponttal, 28 százalékra csökkent, míg a hazai intézményi befektetők súlya 10-12 százalékra esett vissza. Mohai elmondása szerint a BÉT-en lévő részvények esetében a forgalom 55 százaléka a pesti tőzsdén bonyolódik, a fennmaradó részből 35-40 százalék londoni OTC-kötés, míg a többi jellemzően alternatív kereskedési platformon (MTF) kötött üzlet.
A külföldi papírok iránti igényt felismerve tavaly indult be alternatív kereskedési platformként a BÉTa piac, amelyen csütörtök óta már nagy kapitalizációjú európai részvény érhető el − mondta el Tóth Attila vezérigazgató-helyettes. Hozzátette, további árjegyzők megjelenésével a kínálat tovább bővülhet, egy szolgáltató pedig már az elkövetkező hetekben csatlakozhat. A tőzsde reményei szerint ezzel az árverseny is fokozódhat, a jelenlegi, devizakonverziót is tartalmazó 40−50 bázispontos marzs így optimális esetben hosszabb távon akár a felére csökkenhet.
