A várhatóan élénkülő infláció, illetve a gyenge növekedési környezet miatt igen nehéz lesz reálhozamot elérni 2012-ben − mondta el a KBC Equitas sajtóbeszélgetésén Somi András vezető elemző. A szakember depresszióra nem számít az EU-ban, ám a recesszió már elkezdődhetett, ez viszont kisebb lehet, mint a korábbi legborúsabb sejtések. Az USA gazdasága ezzel szemben ellenállóbb az európainál, így továbbra is fennmaradhat a dollárerősödés: az év során meglehet az 1,20-as szint is az euró ellenében. Somi oldalazásra számít a nemzetközi részvénypiacokon, így egyedi sztorikat érdemes keresni a külföldi társaságok közt (inkább az USA-ban, mint Európában).
A magyar piac tekintetében a KBC elemzője óvatosan optimista: a legfőbb kérdés az elkövetkező hetekben az EU/IMF-tárgyalások kimenetele lehet, ami egyelőre növeli a bizonytalanságot. A magyar eszközökbe azonban olyan negatív forgatókönyvek is beárazódhattak, amelyek mesterségesen nyomott árszinteket eredményeztek, ezért már érdemes lehet hosszú távú beszállási lehetőségeket keresni − külföldieknek viszont egy darabig még nehéz lesz vállalatok vásárlását ajánlani.
Az egyes papírok közül az OTP csaknem kétszer annyit esett, mint amennyit a forint gyengült, ami már a makrogazdasági kockázatok értékelésén is túlmutathat. A bank erős tőkehelyzete és speciális piaci pozíciója miatt tbsz- és nyesz-időtávon gondolkodva már csábító szinteken lehet, még akkor is, ha rövid távon az országspecifikus aggodalmak hozhatnak esést. A Mol a KBC szerint a régió egyik legjobb olajvállalata, elsősorban a kurdisztáni mezők miatt (itt a márciusi készletbecslés frissítése lesz fontos). A horvát helyzet mellett az állami pakett sorsa viszont bizonytalansági tényezőként jelentkezik.
