BUX 139434.00 0,09 %
OTP 45410 0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gőzerővel bocsátanak ki kötvényt a feltörekvők

Sikeresen lovagolják meg a fejlődő gazdaságok a befektetők alacsonyabb kockázati étvágya melletti hozaméhségét, az év első két hetében ugyanis nagy mennyiségben bocsátottak ki államkötvényeket, erős kereslettel találkozva. Magyarország egyelőre ebből sem profitál.

2012. január 13. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A viszonylag nyugodt piaci hangulatot és rekordalacsony hozamokat kihasználva rohamtempóban bocsátanak ki kötvényeket a feltörekvő országok Brazíliától Indonézián át a Fülöp-szigetekig. A befektetők kapva kapnak is a lehetőségen, hogy aránylag stabil gazdasági helyzetű országok kötvényeiből vásárolhatnak. Az év így igen erősen indult a fejlődő piacok államkötvény-kibocsátásainál, a Dealogic adatai szerint 2012 első két hetében 11,3 milliárd dollár értékben dobtak piacra új papírokat a feltörekvők, ráadásul a lefedettségek alapján nagyobb mennyiségre is akadt volna vevő − írta a Wall Street Journal. A folyamatban szerepet játszik, hogy míg hagyományosan az ázsiai, latin-amerikai és afrikai országok kockázatosabbnak számítottak a fejlett nyugat-európai országoknál, addig az eurózóna válsága folytán sok befektető inkább stabilabb fundamentális hátterű indonéz papírt vesz, semmint jobb hitelminősítői besorolással rendelkező olaszt vagy spanyolt. (Igaz, a kedvező hangulat folytán a tegnapi olasz és spanyol aukciókon meredeken csökkentek az elfogadott átlaghozamok az előző kibocsátásokhoz képest.) A feltörekvő kötvények iránti keresletet erősíti, hogy a menedéknek számító amerikai és német papírok rekordalacsony hozamok mellett forognak, szerdán a tízéves amerikai kötvényeket 1,9 százalékon vitték el, míg a hét eleji német aukción negatív hozam alakult ki. Egyes fejlődő országok viszont az elmúlt években rendet tettek gazdaságuk háza táján, így alacsonyabb kockázat mellett erősebb fundamentális értékekre alapozva, a befektetők számára csábító hozam mellett tudnak kötvényeket értékesíteni. Tavalyelőtt a kedvező körülményeket kihasználva Mexikó bocsátott ki elképesztően hosszú, százéves futamidejű papírokat, alig hat százalékon. A múlt héten a Fülöp-szigetek által tartott aukción a meghirdetett 1,5 milliárd dollárnyi 25 éves kötvényre 12,5 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett, az erős kereslet így öt százalékra nyomta le az elfogadott hozamokat. Szintén sikeresen értékesített a héten Indonézia 30 éves papírokat 5,375 százalékon, illetve Kolumbia 1,5 milliárd dollár értékben adott el 29 éves papírokat 4,964 százalékon.

Összevetésképpen a harmincéves olasz referenciahozam 6,88, míg a spanyol 6,04 százalékos a Bloomberg adatai szerint. Az alacsony feltörekvő piaci hozamok ráadásul a növekedést is jobban segítik, hiszen a vállalati hitelezésnél az állampapírok szolgálnak benchmarkként. A sikeres kibocsátások az államadósság kezelését is könnyíthetik, Kolumbia például a huszonkilenc éves papírok kibocsátásából befolyó pénzt 2013−2027 közötti lejáratú devizakötvények visszavásárlására fordítja.

A sikeres aukciók ellenére a tőkeáramlási értékek még nem jelzik a fejlődő piaci kötvények iránti kereslet drasztikus megugrását. Az EPFR Global által követett alapok csak mérsékelt beáramlást könyvelhettek el az első hét során, míg 2011-et összességében 17,29 milliárd dolláros beáramlással zárták, szemben az egy évvel korábbi 53,59 milliárddal.
A magyar devizakötvények mindenesetre egyelőre csak kevéssé profitálnak a feltörekvő piaci papírok növekvő népszerűségéből. A tízéves dollárkötvény továbbra is magas, 8,5 százalékos hozam mellett forog, bár az elmúlt időben élénkebb érdeklődés mutatkozott iránta, mint a 9 százalékon forgó hasonló lejáratú eurókötvény iránt − mondta a Napi Gazdaságnak Móró Tamás, a Concorde stratégája. Lényegesebb hozamcsökkenés az EU−IMF párossal kötött megállapodás után jöhet a szakértő szerint, még akkor is, ha a devizakötvények vásárlása mellett fedezeti ügyletet is megnyitva elérhető 12-13 százalékos hozam alapján csábítóak a magyar devizakötvények is. A jelenlegi szintek mellett azonban veszélyes lenne devizában denominált állampapírt kibocsátani, ahhoz legalább 200 bázispontos hozamcsökkenésre lenne szükség − véli Móró. Az előző IMF-megállapodás után 2009 júliusában tartott először ilyen jellegű kibocsátást az ÁKK, akkor egymilliárd euróért, 6,75 százalékos kamatszelvénnyel értékesítettek tízéves kötvényeket.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet