Masszívan esett az arany árfolyama tegnap, a mintegy 5 százalékos, 80 dollárt meghaladó zuhanás során a vízválasztóként is emlegetett kétszáz napos átlag is elesett. Ha nem is végelgyengülés tapasztalható a nemesfémek − és főleg az arany − piacán, mostanában mindenképpen alulteljesítő volt a sárga fém − mondta a Napi Gazdaságnak Gelencsér Zsigmond, a Buda-Cash elemzője. Technikai szemszögből az 1614 dollárnál húzódó kétszáz napos átlag, illetve az 1600-as nyakvonal alatti zárás további lejtmenetet valószínűsít, ennek bekövetkezte ugyanis − a dollár további erősödése mellett − 1400−1300 körüli szinteket is előrevetíthet. Ráadásul a dollárindex is fontos ellenállást ostromol, ennél a 80−81,50 között húzódó sáv az elmúlt másfél évben többször is kulcsfontosságúnak bizonyult, átlépése pedig trendfordító jelentőséggel bírt − hangsúlyozta a szakember. Hosszú távon így Gelencsér nem túl optimista, amit az is alátámaszt, hogy az arany a július eleji 1498-as szintről az 1750 dollár átlépése után gyakorlatilag korrekció nélkül rallyzott szeptember eleji 1920,67 dolláros csúcsáig. Azaz nyáron gyakorlatilag lufifújás zajlott, amit az elemző szerint igazol az a tény is, hogy a fizikai piacon a kereslet alakulása nem tükrözte a felfutás mértékét, sőt a szokásos szezonális megugrások olyannyira nem voltak átütőek, hogy a többéves átlagot is alulmúlták. Bár az emelkedésre egyelőre kicsi az esély, egy esetleges megpattanásban 1670 dollárig mehet el a jegyzés, ott viszont bázist építhet a következő lejtmenet előtt az árfolyam. Gelencsér szerint érdekes tény, hogy az arany az euróval szemben sem tud erőre kapni, azaz a nemesfémben nincs meg az az átütő erő, amely menedék jellegéből elvileg fakadna. Összességében Gelencsér szerint most törhet az emelkedő trend az aranyban és középtávon nem számít arra, hogy magára talál a nemesfém.
Bár a buborék kipukkadni látszik, jelenleg korrekció zajlik csupán − véli Horváth Dávid, a Solar Capital üzletkötője. Technikai szemszögből 1575 dollár feletti zárás esetén még életben lenne az emelkedő trend, 1570 környékén már kis tételben lehet vételekkel próbálkozni, 1480 körül pedig már merészebben is. Igazi baj akkor lehet, ha az arany szignifikánsan az 1450-es szint alá zár, akkor valóban a kitárazást javasolja. Az esésben a szakember szerint komoly szerepet játszik, hogy hatalmas long állomány épült ki a határidős piacon, a dollár erősödésével párhuzamosan a finanszírozás egyre drágább, a pozíciók leépítése generálta zuhanásban pedig sorra ütődnek ki a stopok is. További tényező lehet az árupiacon igen jelentős játékosnak számító MF Global bedőlése is, a beragadt ügyfelek pozícióinak folyamatos likvidálása ugyanis elhúzódó folyamat, ami tartós eladói nyomást jelenthet a piacon. Horváth szerint éves távlatban az 1300 dolláros szint is benne van a pakliban, de ez még egyelőre a jövő zenéje.
Az ellentét-analízisben hívők szerint a jelenlegi kapituláció viszont éppen az emelkedésnek ágyazhat meg − mutatott rá Mark Hulbert, a Marketwatch szakírója. Az általa követett alapkezelői hírlevelek alapján összeállított Hulbert Gold Newsletter Index alapján ugyanis a két héttel ezelőtti 13,7 százalékról 0,3-ra esett a javasolt aranypiaci kitettség mértéke. Az ilyen extrém alacsony szint pedig az esetek túlnyomó többségében emelkedéshez vezetett − állítja Hulbert három évtizedes tapasztalata alapján.
