Nem egy jó javaslat a 180 forintos fix árfolyamú végtörlesztés − reagált a Napi Gazdaságnak Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője a múlt hét végi fideszes ötletre. Természetesen nagyon fontos lehet a továbbiakban, hogy milyen pontosítások és módosítások lesznek az ügyben. Mindenesetre az első számítások alapján az OTP esetében nagyjából 200 milliárd forint körül lehet az érintett hitelek állománya. Pontos szám csak arról áll rendelkezésre, hogy a bank 950 milliárd forintnyi lakásalapú devizahitellel rendelkezik, aminek jó része svájcifrank-alapú lehet. A 200 milliárd forinttal számolva részvényenként ez 715 forintot jelentene mínuszban. Ugyanakkor a kormány azzal számol, hogy ezzel a lehetőséggel csak az érintettek mintegy 20 százaléka élne, amit azért már jó előre beárazott a piac − tette hozzá Herczenik.
Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője szerint a devizahitelek arányának csökkenése jelentős kockázatot venne ki a rendszerből és lényegesen javítaná Magyarország nemzetközi megítélését is.
Az Equilor számításai szerint a javaslat a hitelállományra vetítve legrosszabb esetben 150-200 milliárd forintos veszteséget jelentene az OTP-nek, ami részvényenként 500-700 forintos értéket tesz ki (ha mindenki visszafizetné az összes hitelét).
Az Equilor véleménye szerint ez a javaslat ebben a formában nem valósul meg; a későbbiekben arra számít a befektetési társaság, hogy bizonyos kondíciók fellazulnak. Legvalószínűbb forgatókönyvként most 50-60 milliárd forintos kiadást prognosztizál az Equilor az OTP-re nézve, ez azonban a részletek napvilágra kerülésével változhat.
A javaslattal kapcsolatos bizonytalanság nyomot hagyott az OTP jegyzésén is − a részvényt napközben az áresés miatt fel is kellett függeszteni −, az Equilor vezető elemzője szerint ezt azonban érdemes lehet vásárlásra kihasználni, hiszen szinte biztosan fel fog puhulni a javaslat. Lapunknak név nélkül nyilatkozó elemzők szerint viszont az ország egyéb eszközeiben is okozhat gondot egy ilyen javaslat, mivel jelentősen növeli a befektetések kockázatát. Ez mutatkozott meg már pénteken is, hiszen a forint látványosan alulteljesített, és a tőkepiacon is látszottak a negatív jelei a bejelentésnek. Ha a parlament el is fogadja a Fidesz-frakció javaslatát, akkor is csak kevés adós tud élni vele, ennek ellenére összességében ez egy újabb rossz irányú lépésnek mondható − írja kommentárjában Peter Attard Montalto, a Nomura londoni közgazdásza. A portfolio által idézet elemző szerint a kormánypárt csapást akar mérni a bankokra. A Fidesz mostani javaslata beleillik abba a történetbe, melynek során a kormánypárti képviselők az előző kormányokat és a bankokat hibáztatják a devizahitelezés elterjedéséért − magyarázza az elemző, aki arra is rámutat, hogy az egyösszegű, rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lényegesen eltér a következő négy évre vonatkozó árfolyamrögzítés szabályától.
Az elemző nehezen tudja elképzelni viszont, hogy a bankok forinthitelt nyújtanának a végtörlesztéshez. A kockázat az, hogy elképzelhető, a Fidesz az MFB vagy az OTP fiókjain keresztül fel fogja futtatni a forinthitelezést − teszi hozzá.
A Fidesz javaslata a legrosszabbkor érkezett, miután a dolláralapon finanszírozott carry pozíciók (kamatkülönbözetre játszó befektetések) már nyomás alatt állnak a dollár erősödése miatt és eközben a zloty is látványosan gyengül. Elsőre úgy tűnik, hogy a háztartások jelentős terhe a bankokra szállna − fogalmaz kommentárjában Ambrus Gábor. A 4Cast elemzője szerint az sem zárható ki, hogy tőkeinjekcióra kényszerülnek a bankok.
