Az állami tulajdonban lévő Tarom 20 százalékának értékesítését tervezi a román kormány a bukaresti értéktőzsdén (BVB), az IPO értékéről, illetve a listázás időpontjáról viszont egyelőre nem született döntés. A részvénycsomag listázási árát szinte lehetetlen megbecsülni, a rendkívül magas veszteségeket felhalmozó társaságnak tulajdonképpen legfeljebb szimbolikus értéke van − mondta a Napi Gazdaságnak Catalin Iancu, az OTP Asset Management Romania vezérigazgatója.
Elemzők szerint a Petrom-rábocsátás kudarcba fulladása (Napi Gazdaság, 2011. július 25.) megkérdőjelezi a Transelectrica októberre tervezett, a Transgaz decemberben induló és a Tarom várhatóan jövő év első felében kezdődő nyilvános kibocsátását is.
A Tarom részvényeinek értékesítésére igen csekély az esély, és ahogyan a 2000-ben tett privatizációs kísérlet érdeklődés hiányában megbukott, úgy a mostani listázás is kudarcra van ítélve − véli Iancu.
Ráadásul az azóta eltelt időszak alatt a légitársaság tetemes adósságállományt halmozott fel. A Tarom az elmúlt évet 78,9 millió eurós veszteséggel zárta a 2009-es 55 milliós mínusz után. Kérdés, hogy miért vásárolna valaki részesedést a veszteséges vállalatból, amikor egyetlen stratégiai befektető sincs a láthatáron. Az 51 százalékban az OMV tulajdonában lévő Petrom sem volt kelendő, noha az olajtársaság nettó profitja 26 százalékkal, 9 milliárd lejre (egy euró 4,26 lej) nőtt a második negyedévben.
