Az amerikai és európai adósságválság mellett a világgazdaság lassulása miatti aggodalmak is éreztetik hatásukat az árupiacokon. A svájci és japán jegybank intézkedései hatására szinte az arany maradt az egyetlen menedék eszköz (az amerikai államkötvényeken kívül), amit jól mutat, hogy a nemesfém tegnap hajszálnyival unciánként 1900 dollár alatt érte el új történelmi rekordját, pedig július elején még 1480 dollárnál járt.
A nemesfémek jegyzése − főleg az aranyé − jelenleg egyirányú utca, s bár sokan beszélnek aranypiaci lufiról, amíg a félelmek jelen vannak a piacon, addig minden bizonnyal maradhat az emelkedő trend − mondta a Napi Gazdaságnak Gelencsér Zsigmond, a Buda-Cash elemzője. A bizonytalanságok mérséklődésével lassulhat ugyan a hegymenet, illetve egy esetleges további letétemelés beindíthat egy likvidálási hullámot, ám ez valószínűleg csak átmeneti visszaesést indukálna. Az ezüstöt visszafoghatja a keresleti oldalon nagyobb arányt képviselő ipari felhasználás, ám menedék jellege is erős, így a szakember szerint ha meg tud kapaszkodni a 40 dolláros unciánkénti szint fölött, akkor visszatérhet az emelkedő trend.
A világgazdaság lassulása miatti aggodalmaknak az elmúlt időszak gyenge adatai is remek táptalajt jelentettek, így a konjunktúrafüggő termékeknél (így az ipari fémeknél és az olajnál) borúsak a kilátások − mondta lapunk kérdésére Horváth Dávid, a Solar Capital üzletkötője. Úgy véli, az aranyban még több új csúcs is benne van, ám a mezőgazdasági termékeknél is akadhat egy-két kivétel, amelyek erősödhetnek az elkövetkező időszakban is.
A cukor május közepi, 21 centes mélypontja óta sokat jött fel, azóta 30 cent körül stabilizálódott, de a szezonalitás folytán is elképzelhető még emelkedés Horváth szerint. Az októberi határidő pénteken kilőtt 31 cent fölé is, a mozgásban viszont a dollár árfolyamának alakulása mellett technikai tényezők is szerepet játszottak. Fundamentálisan az öregedő brazil nádállomány csökkenő hozama mellett az is az emelkedés mellett szólhat, hogy az élelmiszer-inflációtól tartó második legnagyobb termelő és legnagyobb fogyasztó India ismét visszafogja exportját. Ezt alacsony raktárkészletei is indokolhatják a Reutersnek nyilatkozó üzletkötők szerint, akik nem tartják kizártnak, hogy az árfolyam megdöntheti a múlt havi, 31,68 centes csúcsot.
A kakaó esetében az elefántcsontparti politikai feszültségek miatt, illetve a fő termelőterületnek számító nyugat-afrikai partvidék vártnál kedvezőbb terméshozama következtében csúszott vissza a jegyzés. A kávénál viszont pont fordított a helyzet, a gyengébb brazil termés mellett a gazdák is visszatartják a terményt a magasabb árak reményében. Ez egyelőre működött, az 1847 dolláros szintről 1900 környékére kúszott vissza a jegyzés Londonban.
A gyapot a tavaly novemberi, bálánként 82 cent körüli árról kitörve júniusra egészen 140 cent feletti szintig száguldott. Onnan viszont a jelentős méretű lemondott amerikai exportszerződések hírére visszazuhant 96 centre. Azóta kissé talpra állt az árfolyam, amely 106 környékén mozog, ám Horváth szerint technikai alapon még jelentős mértékben pattanhat az árfolyam.
A gabonák terén viszont stagnálásra vagy trend nélküli csapkodásra számít Horváth. Ugyan a legutóbbi mezőgazdasági minisztériumi jelentésre megindult a búza és a kukorica határidős chicagói jegyzése, ám már eleve magas, a 2008-as csúcsot meghaladó szinten járnak az árfolyamok. A tavaly tavaszi, 400 cent körüli bushelenkénti szintről indulva 700−720 centnél stabilizálódott az árfolyam. Emelkedést Horváth szerint esetleg az infláció árazása hozhat még, ám lefelé hathat, hogy az alacsony raktárkészletek miatt két hónapja megtiltották a kukorica bioüzemanyag előállítására történő felhasználását. A búza esetében pedig az jelenthet pluszkínálatot, hogy Oroszország feloldotta exporttilalmát.
Az olaj esetében viszont inkább további esést tart valószínűnek az elemző, a múlt heti készletadat a várt csökkenés helyett 4,2 millió hordós emelkedést mutatott, lassuló gazdaságban pedig nem meglepő, hogy visszaesik a kereslet is. Így Horváth szerint − amennyiben nem száll el a dollár − nemsokára láthatunk ismét 350 forintos benzinárat idehaza. Gelencsér Zsigmond szerint egyelőre úgy tűnik, a 90 dolláros hordónkénti szintet letörve másfél éves emelkedő trend szakadhatott meg, s bár egy általános felfelé korrekcióban pattanhat, ám inkább a lefelé csorgás következhet.
