BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak később esedékes a Fed újabb pénzpumpája

Ízelítőt kaptak a piacok két forgatókönyv esetleges kimeneteléből is, a Fed újabb pénzpumpájáról szóló (tegnap már finomított) szerdai nyilatkozatra rallyzó árfolyamokat a Moody\'s USA-ra vonatkozó leminősítési fenyegetése hűtötte le. A Napi Gazdaságnak nyilatkozó elemzők szerint azonban egyik kását sem eszik olyan forrón, a leminősítés esélye pedig mindenképpen igen csekély.

2011. július 15. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Míg a Fed további likviditásbővítésére utaló Bernanke-nyilatkozat szerdán délután szárnyakat adott a nemzetközi tőzsdéknek, a Moody\'s éjjeli bejelentése, miszerint felülvizsgálat alá helyezi az USA szuverén adósbesorolását, csütörtök délelőtt  már borzolta a kedélyeket. A Fed elnöke tegnap délután már részben visszatáncolt egy nappal korábbi nyilatkozatától, mondván, jelenleg lényegesen összetettebb a gazdasági helyzet, mint a QE2 tavalyi meghirdetése előtt, így egyelőre nem szükséges azonnali további lazítás, ám az nem kerül le teljesen a napirendről. Mindeközben a Wall Street Journal értesülései szerint a Standard & Poor\'s háttértárgyalásokon jelezte, ő is rontana az amerikai szuverén besoroláson, amennyiben a kormányzat bárminemű szokásos kifizetésének − így akár a szociális juttatások − halasztására kerül sor. Az S&P érvelése ellentmond azon elemzői, befektetői és republikánus párti várakozásoknak, miszerint a kötvényesek felé tanúsított helytállással még bizonyos kifizetések elhalasztása mellett is elkerülhető a leminősítés. A lapunknak nyilatkozó elemzők szerint a hitelminősítők USA-val kapcsolatos nyilatkozatai viszont továbbra is csak nyomásgyakorlásnak tekinthetők, a leminősítést nem fogják meglépni.

Nem valószínű, hogy ismét a pénzpumpálás eszközéhez nyúlna az amerikai jegybank − mondta a Napi Gazdaságnak Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője. Az emberek szeretik azt hallani, amit akarnak, a jegybankelnök szerdai beszédében azonban inkább azt hangsúlyozta, hogy a Fed ura a jelenlegi helyzetnek, és ha ismét válság jönne vagy a defláció réme megjelenne, segítenek ezek elhárításában. Mindezzel azt üzente az amerikaiaknak, hogy nyugodtan fogyasszanak csak, nem lesz semmi baj. Mindez azonban nem jelentette azt, hogy beindulna a pénznyomtatás harmadik szakasza, amire tegnapi beszédében rá is erősített. Amennyiben azonban ez mégis bekövetkezne, az ismét a dollár vesszőfutásának a kezdetét és a tőzsdék emelkedését jelentené, ahogyan korábban is. Blahó szerint ugyanakkor attól sem kell tartani, hogy a Moody\'s leminősítené Amerikát. Ezt a lépést ugyanis egész egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, az ugyanis automatikus állampapír-eladásokat generálna, ami elszálló hozamokkal párosulna. Egy ilyen folyamat pedig drágítaná a magas eladósodottság finanszírozását, ami egyáltalán nem lehet cél. Blahó szerint valószínűbb, hogy előbb-utóbb az amerikai elnök kezébe adják az adósságplafon feletti rendelkezési jogot.

Valószínűtlennek tartja Amerika leminősítését Orbán Gábor, az Aegon Alapkezelő kötvényüzletág-vezetője is. Meglátása szerint a Moody\'s nagyon valószínűtlen fenyegetéssel állt elő, amit az magyarázhat, hogy a hitelminősítőknek hosszú múltjuk alatt nem sok hasznát vették a piacok, tevékenységük ugyanis abból állt, hogy a piac értékítéletét mondták el utólag szavakban, és adtak mellé egy minősítést. Ez történt például most Írország tekintetében is, ahol miután 16 százalék fölé ugrottak a piaci hozamok, kijelentették, hogy finanszírozási gondokat látnak. Talán ezen a visszatekintő gyakorlaton próbálnak meg most változtatni azzal, hogy Amerikát is célkeresztbe vették.

Bizonytalan politikai sakkjátszma zajlik jelenleg a tengerentúlon, de valóban kicsi a valószínűsége annak, hogy ténylegesen leminősítsék Amerikát − mondta Gerőcs Tamás, az Equilor elemzője. A megállapodás ugyan csúszhat akár még heteket is, de azért előbb-utóbb meglesz. Az újabb monetáris lazítással kapcsolatban az Equilor elemzője elképzelhetőnek tartja, hogy később jöhet ilyen lépés. Ennek azonban eddig jelentősebb kommunikációval ágyaztak meg, aminek első lépése a fordulatot hozó Bernanke-beszéd lehetett. Amennyiben tényleg lesz ilyen, az csak később, az ősszel vagy az év vége felé lehetséges a szakember szerint.

Józsa Bernát
Józsa Bernát
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet