BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz időzítéssel lépnének tőzsdére a spanyol bankok

2011. július 13. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az eurózóna adósságválsága két spanyol takarékbank elsődleges részvénykibocsátását is megtorpedózhatja. Mind a Bankia, mind a Banca Civica komoly diszkonttal kínálja papírjait a héten zajló könyvépítés során, összességében 5,5 milliárd euró tőke bevonását megcélozva. A kibocsátások komoly próbakövei lehetnek a spanyol pénzintézetek várható feltőkésítési hullámának. Egyesek állami segítségért is folyamodhatnak, mások azonban, mint a Bankia és a Banca Civica, a piacról próbálnak pénzt bevonni tőkehelyzetük acélozására. A folyamatot azonban az időközben alaposan elromló hangulat is maga alá áshatja, amit csak tetéz a félelem, hogy az európai stresszteszten kiszivárgott hírek szerint hat spanyol pénzintézet is megbukhatott. Enrique Quemeda, a OnetoOne Capital vezérigazgatója a Reutersnek elmondta, a jelenlegi hangulat mellett elképzelhetőnek tartja, hogy a két IPO közül az egyik dugába dől. Amennyiben a Bankiának végül sikerül, a Banca Civicának viszont nem, az még nem jelentene nagy problémát, fordított esetben viszont drámai lehet a helyzet. Ezt a számok is alátámasztani látszanak. A hét regionális takarékszövetkezeti bank egyesüléséből létrejött, harmadik legnagyobb spanyol pénzintézetnek számító Bankia ugyanis 4,6 milliárd euró bevonását tűzte ki célul. A kibocsátandó új részvények akár 60 százalékát belföldi magánbefektetőknek szeretnék értékesíteni. Ezzel szemben a négy regionális hitelintézet összeolvadásával létrejövő Banca Civica \"csupán\" 945 millió eurós nyilvános tőkeemelést tűzött ki célul.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet