Az eurózóna adósságválsága két spanyol takarékbank elsődleges részvénykibocsátását is megtorpedózhatja. Mind a Bankia, mind a Banca Civica komoly diszkonttal kínálja papírjait a héten zajló könyvépítés során, összességében 5,5 milliárd euró tőke bevonását megcélozva. A kibocsátások komoly próbakövei lehetnek a spanyol pénzintézetek várható feltőkésítési hullámának. Egyesek állami segítségért is folyamodhatnak, mások azonban, mint a Bankia és a Banca Civica, a piacról próbálnak pénzt bevonni tőkehelyzetük acélozására. A folyamatot azonban az időközben alaposan elromló hangulat is maga alá áshatja, amit csak tetéz a félelem, hogy az európai stresszteszten kiszivárgott hírek szerint hat spanyol pénzintézet is megbukhatott. Enrique Quemeda, a OnetoOne Capital vezérigazgatója a Reutersnek elmondta, a jelenlegi hangulat mellett elképzelhetőnek tartja, hogy a két IPO közül az egyik dugába dől. Amennyiben a Bankiának végül sikerül, a Banca Civicának viszont nem, az még nem jelentene nagy problémát, fordított esetben viszont drámai lehet a helyzet. Ezt a számok is alátámasztani látszanak. A hét regionális takarékszövetkezeti bank egyesüléséből létrejött, harmadik legnagyobb spanyol pénzintézetnek számító Bankia ugyanis 4,6 milliárd euró bevonását tűzte ki célul. A kibocsátandó új részvények akár 60 százalékát belföldi magánbefektetőknek szeretnék értékesíteni. Ezzel szemben a négy regionális hitelintézet összeolvadásával létrejövő Banca Civica \"csupán\" 945 millió eurós nyilvános tőkeemelést tűzött ki célul.
