A Magyar Telekom igazgatósága pénteken elvi megállapodást hagyott jóvá az amerikai tőkepiaci felügyelettel (SEC) a társaság esetleges jogsértő magatartásával kapcsolatban folytatott egyesült államokbeli vizsgálat egyezség útján történő lezárásáról − jelentette be a cég a BÉT honlapján.
A vizsgálat tárgya, hogy bizonyos − montenegrói és macedóniai, összesen több mint 31 millió euró értékű szerződésekhez kapcsolódó − kifizetések ütköznek-e az Egyesült Államok külföldön kifejtett korrupt gyakorlatokról szóló törvénye (FCPA) rendelkezéseivel. Ennek kapcsán a Telekom auditbizottsága már lefolytatta belső vizsgálatát, amelynek költségei lényegesen meghaladták a kérdéses szerződések értékét.
Az elvi megállapodás értelmében a társaság hozzájárulna egy olyan amerikai bírósági határozat meghozatalához, amelyben véglegesen eltiltanák az FCPA jövőbeni megsértésétől. Ezen felül a Telekom \"vagyoni előny elvonását\" (disgorgement) és feltételesen magánjogi bírság megfizetését is kész vállalni.
A közlemény szerint az elvi megállapodás nem jelenti a SEC vizsgálatának végleges lezárását, az egyezség előfeltétele az igazgatóság, a felügyelet és az illetékes körzeti bíróság végleges jóváhagyása.
A társaság továbbra is tárgyalásokat folytat az washingtoni igazságügyi minisztériummal arról, hogy egyezséggel zárják le a Telekommal kapcsolatos vizsgálatát, ám ennek sikere nem szavatolt. A közlemény leszögezi, hogy a vizsgálat lezárása büntetőjogi szankciókhoz, így akár pénzbüntetéshez is vezethet, ami jelentős hatást gyakorolhat a cég működési és pénzügyi eredményeire.
A tőkepiaci felügyelettel létrejövő elvi megállapodásra, illetve a minisztériummal folytatódó tárgyalásokra tekintettel a társaság az idei második negyedévében 11,7 milliárd forint (62,4 millió dollár) céltartalékot képez. A közlemény ugyanakkor kitér arra is, hogy az esetleges kötelezettségek mértéke eltérhet ettől az összegtől. Mindenesetre a céltartalék az ágazati különadóval karöltve komolyan visszavetheti a Telekom negyedéves eredményét.
