Az E-Star zártkörű részvénykibocsátás keretében alaptőkéjét 26,4 millió forintra növelve 2,4 milliárd forint friss tőkét von be − jelentette be a társaság a BÉT honlapján. A tőkeemelés során a Wood & Company lengyel ágának közvetítésével 240 000 darab új részvényt értékesítenek, darabonként 10 000 forintos jegyzési árfolyamon. Soós Csaba, a társaság elnöke a Napi Gazdaság kérdésére elmondta, a kétnapos felfüggesztés előtti záróárhoz képest mintegy 10 százalékos diszkontra azért volt szükség, mivel azt részvénykibocsátás esetén a befektetők rendszerint megkövetelik. Soós hangsúlyozta, a gyorsított könyvépítés során a zömében angolszász és lengyel intézményi befektetők jelentősen túljegyezték a felajánlott mennyiséget. A befolyó összeget az Eetek-akvizíció finanszírozása mellett további terjeszkedésre fordíthatják. Az Eetek-felvásárlásához korábban említett esetleges bankhitelre továbbra is lehetséges forrásként tekint a cég. A nyári hónapok során az idegen tőkét érintő pozitív meglepetéssel is szolgál majd az E-Star − jelentette ki Soós, ám további részleteket nem árult el. A tőkeemelés technikai lebonyolítására a gyors végrehajtás érdekében kissé rendhagyó módon kerül sor. Soós Csaba, az E-Star elnöke − egyben alapítója és fő tulajdonosa is − kölcsönvesz az Equilortól 58 000 darab részvényt, majd kölcsönad a Wood & Co.-nak 240 ezer darab papírt, amelyeket a brókercég ezt követően értékesíti intézményi ügyfeleinek. A befolyó összeget a Wood június 14-ig megfizeti az E-Starnak, azaz végbemegy a tőkeemelés. Az új részvények megkeletkeztetését követően a brókercég visszaadja Soós Csabának a korábban kölcsönvett papírokat, aki szintén törleszti az Equilornak a részvénykölcsönt. Ezáltal a cégelnök befolyása 33,37 százalékra hígul, azaz gyakorlatilag a tőkeemelés előtti mennyiség felett rendelkezik majd. A részvénykölcsönzésre Soós elmondása szerint azért volt szükség, hogy a tranzakció során a befolyási küszöbérték átlépései folytán ne kelljen nyilvános vételi ajánlatot tennie. Nyilvános tőkeemelésre az üzletfejlesztés függvényében 12−18 hónapos időtávon belül kerülhet majd sor, míg a nemrégiben meghirdetett lengyel kötvényprogram a következő fél évben, a piaci ismertség megalapozásával válhat aktuálissá.
A tegnapi bejelentésnek két olvasata van − mondta lapunk megkeresésére Papp Bernadett, az Erste elemzője. Pozitív fejlemény, hogy ilyen rövid idő alatt sikerült befektetőket találni, ráadásul az Eetek akvizíciójának finanszírozása is megoldódni látszik. Rövid távon azonban negatív a tőkeemelés hÍgító hatása, ezt azonban a későbbiekben az Eetek-felvásárlás eredményhatásai ellensúlyozhatják. Továbbra is kérdéses azonban, hogy a társaság stratégiájában meghirdetett 20 millió eurós CAPEX-re meglesznek-e a források. Ezenfelül egyelőre a tavaly bejelentett banki refinanszírozásról sincsenek hírek, igaz, ennek kapcsán az akvizíció a társaság által kimondottan is kissé felülírta az eredeti forgatókönyvet.
