Június elsején megalakult az Európai Központi Bank (ECB) egyik legnagyobb projektje, a Target2-Securities (T2S) nemzeti felhasználói csoportja − jelentette be tegnap a hazai előkészítésben részt vevő MNB és a Keler. A várhatóan 2014-ben induló új rendszer fő célja, hogy az európai értékpapír-elszámolás egy egységes számítástechnikai platformon valósuljon meg. Ennek jelentősége abban áll, hogy az európai értéktárak felvehessék a versenyt az egységes rendszert használó amerikai megfelelőikkel − mondta el a Napi Gazdaság kérdésére Csiszér Péter, a Keler stratégiáért és ügyfélkapcsolatokért felelős igazgatója. A központi elszámolási rendszer a remények szerint a technikai hátteret megteremtve végső soron átláthatóbbá, hatékonyabbá és olcsóbbá tenné a kereskedés utáni teendőket. Azaz, tette hozzá Csiszér Péter, az árak terén is egységesítést hozhat a rendszer, így a befektetők számára is olcsóbbá válhat az elszámolás. Bár az esetleges kockázatokról az igazgató nem nyilatkozott, adott esetben ez utóbbi intézkedés a jelenleg magasabb árat érvényesítő elszámolóházaknak bevételkiesést jelenthet, ami a Kelernek és így közvetve a BÉT-nek is fejtörést okozhat. A most létrejött nemzeti felhasználói csoport (NUG) célja, hogy a magyar tőkepiac érintett szereplői a Keler és az MNB közvetítésével megfelelő információhoz juthassanak a T2S projektről, valamint esetleg felmerülő észrevételeiket eljuttathassák az ECB tanácsadói csoportjához. A magyar testület tagjai a hazai értéktáron, illetve a jegybankon kívül a Magyar Bankszövetség és a Befektetési Szolgáltatók Szövetsége. A NUG elnöke Dudás György, a Keler vezérigazgatója, a titkár pedig Kóczán Gergely, az MNB pénzforgalmi tanácsadója. A projekt következő állomása az értéktárak, valamint − amennyiben egy nem eurózónabeli ország központi bankja úgy dönt, hogy saját devizáját elszámolási devizaként beviszi a T2S-be − a központi bankok és az ECB közötti szerződések véglegesítése és megkötése, várhatóan az ősz folyamán.
