BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Messze lekörözte Budapestet Varsó

Csaknem a felével bővült a Varsói Értéktőzsde első negyedéves nyeresége, a lengyel börze piaci kapitalizációja és a forgalom terén pedig immár hatszorosan múlja felül a pestit.

2011. május 11. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Igen sikeresnek minősítette az első − tőzsdén jegyzett társaságként teljes − negyedévet Ludwik Sobolewski, a Varsói Értéktőzsde (WSE) elnöke, aki az eredmények ismertetéséről szóló sajtótájékoztatón rámutatott, a WSE tőkeértéke és forgalma alapján felveszi a versenyt a bécsi érdekeltségbe tartozó CEESEG-csoporttal. Az időszak során a 95 európai IPO-ból 45 zajlott Varsóban, valamint a kelet-közép-európai tőzsdei forgalom 47 százalékát bonyolították a WSE-n, amely a régió összkapitalizációjának a 44 százaléka − hangsúlyozta Sobolewski.

A Varsói Értéktőzsde árbevétele csaknem harmadával, míg nyeresége közel felével bővült éves összehasonlításban az első negyedév során − derül ki a gyorsjelentésből. A társaság bevételeinek 58 százaléka a részvénykereskedésből származott, míg a kötvény- és származékos termékek forgalma csaknem 20 százalékot tett ki. A listázási bevételek 7,7, míg az adatszolgáltatási tevékenység mintegy 12 százalékkal járult hozzá a 69 millió zlotys (4,6 milliárd forintos) időszaki árbevételhez. Az üzleti nyereség 38,5 milliós értéke mellett a WSE 47,9 millió zlotys EBITDA-t könyvelhetett el, csaknem 70 százalékos margin mellett. Az adózott eredmény 38,6 millió zlotyt (2,6 milliárd forint) tett ki, szemben a tavalyi azonos időszak 26,6 milliós profitjával.

A varsói tőzsde teljes piaci kapitalizációja 144,9 milliárd euróra rúgott az első negyedév végén, szemben a pesti piac 23,5 milliárdos, illetve a bécsi börze 94 milliárd eurós összesített tőkeértékével. Igaz, a WSE a bevezetett társaságok számát tekintve is kimagaslik a régiós mezőnyből, hiszen a fő táblán 402 társaság neve szerepel. (Ezenfelül külön \"homokozója\" van a kisebb, szárnyukat bontogató vállalatoknak NewConnect néven.) Varsó a forgalom terén is alaposan ráver a régiós versenytársakra, az év első három hónapjában 16,3 milliárd euró értékben kereskedtek a lengyel piacon, míg Budapesten 3,6, Bécsben pedig 9,3 milliárd eurós forgalom bonyolódott.

Még elszomorítóbb az a tény, hogy míg a pesti parketten a négy blue chip és az Egis kereskedése adja ki az összesített forgalom csaknem 98 százalékát, addig Varsóban a top 5 részvény súlya csupán 51 százalékos. Azaz a nagyobb választék és a sokkal aktívabb magánbefektetői kör nagyban hozzájárul a likviditáshoz és ezáltal egy kereskedhetőbb piac kialakulásához is.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet