BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rövid távon még eshet az árupiac

Alapos zuhanáson estek át az árupiaci termékek a múlt héten, kérdés, hogy ez az árupiaci lufi kipukkadásának előszele volt vagy csupán korrekció. A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint jöhet még esés, ám hosszabb távon magához térhet a nyersanyagpiac.

2011. május 9. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az óriásit rallyzó ezüst határidős kontraktusaira vonatkozó letétigény növelésével kezdődött múlt héten az azt követően egyre terebélyesedő eladási hullám az árupiacokon. A historikus csúcsnak számító 50 dollár körüli szintről a négyszeri letétemelésre beindult az ezüstpozíciók likvidálása. Erre csak rátettek azok a hírek, miszerint Soros György és több más híres alapkezelő is elkezdte a \"kitárazást\" a nemesfémből, ami aztán az arany jegyzését is magával rántotta. A héten napvilágot látó gazdasági adatok után az ECB kamatdöntését követő Trichet-kommentár tette fel az i-re a pontot. A nyilatkozatból ugyanis egyértelművé vált, hogy júniusban nem kerül sor szigorításra. A dollár így hirtelen irányváltással hajszállal az 1,50-es szint alól erősödésbe váltott. Az olaj például a csütörtöki 108 dollár körüli szintről péntekre 94,63 dolláron találta meg alját, mielőtt visszapattant volna valamelyest. Márpedig az elmúlt hónapok emelkedését a dollár folyamatos gyengülése fűtötte − mondta lapunk kérdésére Gelencsér Zsigmond, a Buda-Cash elemzője. A beinduló dollárvételi hullám meglátszott más eszközosztályok teljesítményén is, ám az árupiacot fokozottan érintette. A szakember úgy véli, a hosszabb távú irány mindenképp a Fed likviditásbővítő intézkedéseinek (QE2) június végi kifutásával derül majd ki. Addig viszont Gelencsér szerint a jelenlegi szintek körül mozoghatnak majd az árupiaci árfolyamok, heves volatilitás által kísérve és a dollár árfolyama lehet a meghatározó.

Skáre Balázs, a Solar Capital üzletkötője szerint nem a lufi pukkadt ki, csupán az esztelen emelkedés zárult le. A szakember szerint így korrekciót látunk jelenleg, ám hosszabb távon a pénz oda áramlik majd, ahol érték is van, így például az árupiacokra. Ez egészen addig így lesz, amíg a jegybankok az inflációt figyelmen kívül hagyva folytatják laza monetáris politikájukat − hangsúlyozta Skáre. Úgy véli, az elmúlt napok esésére egy-két nap korrekció következhet. Utána viszont nagyobb esés is \"benne van a pakliban\", a volatilitás növekedése újabb letétigény-növelésekkel járhat, ami további nyomást gyakorolhat az árfolyamokra. A hosszú távú emelkedő trend viszont a szakember szerint nem tört az árupiacon.
Az egyes termékek közül az aranynál csupán szolidabb korrekcióra kell számítani Varga Zoltán, az Arteus Capital vezérigazgatója szerint. A gabonáknál a kukorica esetében voltak a legnagyobb emelkedési várakozások, az amerikai ültetési szezon ugyanis a rossz időjárás miatt elmaradást mutat − hangsúlyozta Gelencsér.

Emiatt sok longpozíció épült viszont ki, amelyeket most zárni kényszerülhetnek a befektetők, lefelé hajtva az árfolyamokat. A kőolajnál a hurrikánszezon kezdete hozhat majd izgalmakat, ám ezt is felülírhatják a piaci folyamatok. A kakaó esetében az elefántcsontparti exporttilalom feloldása, illetve a nyugat-afrikai termelők kínálata erős kereslettel találkozhat, így ez a két tényező kiolthatja egymást. Az arabika kávénál a nagy brazil termőterületeket sújtó hideg rongálhatja a termést, így a dollár árfolyamának függvényében stagnálhat vagy akár a jelenlegi, fontonként 300 cent körüli szintről visszafogott emelkedésbe is kezdhet Gelencsér szerint. Az ezüstnél a 32-32,5 dolláros támasz foghatja meg az esést, onnan viszont az ipari felhasználás miatt is visszafogott emelkedésbe kezdhet. Skáre szerint további emelkedésre 42 dollár feletti zárásnál lehet nagyobb esély. Amennyiben viszont a támasz nem fogja meg az árfolyamot, 27-ig is eshet a jegyzés.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet