Befektetési nagyágyúk meggyőzésével 11 milliárd dolláros nyilvános kibocsátást célzott meg a Glencore, a részvények csaknem harmadát nagy intézményi befektetők vehetik meg. A világ legnagyobb árupiaci kereskedőházának számító svájci társaság szerdán határozta meg londoni kibocsátásának 480−580 penny közötti jegyzési ársávját.
A középértékkel számolva az IPO 36,5 milliárd fontra (60 milliárd dollárra) értékelné a vállalatot, amely kissé elmarad a Financial Times által megkérdezett szakértők 62 milliárdos becslésétől.
A Reutersnek nyilatkozó elemzők szerint a konzervatívabb árazással csak mozgásteret szeretne hagyni a társaság az árfolyamnak, hogy a jegyzésről lemaradók érdeklődését is fenntartsák.
Akadnak azonban szkeptikusabb hangok is. Amit a Glencore-nak figyelembe kell vennie, az az, hogy igen érdekes az üzleti modelljük, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy kifejezetten meggyőző is − mondta a hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérő alapkezelő. A szakember szerint az 55 milliárd feletti kapitalizációt megcélzó árazás igencsak túlzó, ezért ő nem is vásárol a papírokból.
A társaság a londoni kibocsátás mellett mintegy 2 milliárd dollár értékben a hongkongi tőzsdén is piacra dobja papírjait. Ezt az összeget növelheti egy tízszázalékos túljegyzési opció.
A teljes részvénymennyiség 31 százalékát nagy intézményi húzónevek jegyzik le. Ebből a legjelentősebb, 850 millió dolláros részt az Abu Dzabi IPIC Aabar pakettje teszi ki, a szingapúri szuverén alap 400 millió, a BlackRock private equity csoport 360 millió, míg a Credit Suisse privát banki üzletága és az Och Ziff 175-175 millió dollárért vásárol majd a papírokból. A bevezetést követő első teljes értékű kereskedési napra Londonban május 24-én, míg Hongkongban egy nappal később kerül sor. A piaci várakozások szerint a részvény − mérete és az FTSE all-share indexben képviselt súlya folytán − akár az első kereskedési nap végével felkerülhet az FTSE−100 mutatóba.
